Pokazywanie postów oznaczonych etykietą jabłka po cesarsku. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą jabłka po cesarsku. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 14 maja 2015

Jabłka po cesarsku.

Dziś chciałabym was zachęcić do wypróbowania pysznego i lekkiego ciasta z jabłkami które jest w sam raz do popołudniowej herbatki.


Składniki jabłka : 10 jabłek średniej wielkości, 1/3 szklanki cukru
Wykonanie jabłka: Jabłka obrać, przekroić na pół i wydrążyć gniazda nasienne. Każdą połówkę należy ponacinać po wypukłej stronie. Najlepiej sprawdzą się jabłka o smaku winnym ( o tej porze roku niestety jest o nie trudniej). Wrzucamy do wrzącej wody z cukrem (ok. 1,5l) przygotowane jabłka i gotujemy około 2 min. Wyciągamy z syropu i odsączamy.

Składniki ciasto: 40 dag mąki, szczypta soli, 4 łyżki cukru pudru, 15 dag margaryny Kasi, pare kropel aromatu cytrynowego, 2 żółtka, 2 dag drożdży, 4 łyżki kwaśnej śmietany.

Wykonanie ciasto: Mąkę łączymy z margaryną na desce, śmietanę mieszamy z cukrem pudrem i drożdżami dodajemy szczyptę soli i żółtka a na koniec aromat cytrynowy. Zagniatamy ciasto (jeżeli będzie zbyt suche dodajemy łyżkę śmietany). Ciasto należy rozwałkować na kwadrat i składać jak na ciasto francuskie i znów rozwałkować( czynność powtarzamy trzykrotnie, można podsypywać mąką). Następnie rozwałkować na wielkość foremki wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach 22/35cm. Na cieście układamy odsączone jabłka wypukłą strona do góry.


Masa jajeczno-śmietanowa składniki: 1/2 szklanki kwaśnej śmietany, 2 jajka, 1łyżka mąki ziemniaczanej, 3 łyżki mleka, 1łyżka cukru pudru.

Wykonanie masy śmietanowo-jajecznej:  Wszystkie składniki mieszamy i odstawiamy. Przygotowujemy polewę.

Polewa składniki: 10 dag masła, 1 łyżka miodu naturalnego (wielokwiatowego), garść płatków migdałowych, garść rodzynek dużych i miękkich, 1 łyżka cukru pudru, 1 szklanka wiśni drylowanych z kompotu.

Wykonanie polewa: Masło należy roztopić i dodawać kolejno cukier, miód i migdały. Gotować 2 minuty i na koniec dodać rodzynki, odsączone wiśnie i wymieszać.



Na jabłka wylewamy masę jajeczno-śmietanową a na wierzch polewę. Pieczemy 40min w temperaturze 170 lub 35min z termoobiegiem .