Pokazywanie postów oznaczonych etykietą placek z jabłkami. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą placek z jabłkami. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 14 maja 2015

Jabłka po cesarsku.

Dziś chciałabym was zachęcić do wypróbowania pysznego i lekkiego ciasta z jabłkami które jest w sam raz do popołudniowej herbatki.


Składniki jabłka : 10 jabłek średniej wielkości, 1/3 szklanki cukru
Wykonanie jabłka: Jabłka obrać, przekroić na pół i wydrążyć gniazda nasienne. Każdą połówkę należy ponacinać po wypukłej stronie. Najlepiej sprawdzą się jabłka o smaku winnym ( o tej porze roku niestety jest o nie trudniej). Wrzucamy do wrzącej wody z cukrem (ok. 1,5l) przygotowane jabłka i gotujemy około 2 min. Wyciągamy z syropu i odsączamy.

Składniki ciasto: 40 dag mąki, szczypta soli, 4 łyżki cukru pudru, 15 dag margaryny Kasi, pare kropel aromatu cytrynowego, 2 żółtka, 2 dag drożdży, 4 łyżki kwaśnej śmietany.

Wykonanie ciasto: Mąkę łączymy z margaryną na desce, śmietanę mieszamy z cukrem pudrem i drożdżami dodajemy szczyptę soli i żółtka a na koniec aromat cytrynowy. Zagniatamy ciasto (jeżeli będzie zbyt suche dodajemy łyżkę śmietany). Ciasto należy rozwałkować na kwadrat i składać jak na ciasto francuskie i znów rozwałkować( czynność powtarzamy trzykrotnie, można podsypywać mąką). Następnie rozwałkować na wielkość foremki wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach 22/35cm. Na cieście układamy odsączone jabłka wypukłą strona do góry.


Masa jajeczno-śmietanowa składniki: 1/2 szklanki kwaśnej śmietany, 2 jajka, 1łyżka mąki ziemniaczanej, 3 łyżki mleka, 1łyżka cukru pudru.

Wykonanie masy śmietanowo-jajecznej:  Wszystkie składniki mieszamy i odstawiamy. Przygotowujemy polewę.

Polewa składniki: 10 dag masła, 1 łyżka miodu naturalnego (wielokwiatowego), garść płatków migdałowych, garść rodzynek dużych i miękkich, 1 łyżka cukru pudru, 1 szklanka wiśni drylowanych z kompotu.

Wykonanie polewa: Masło należy roztopić i dodawać kolejno cukier, miód i migdały. Gotować 2 minuty i na koniec dodać rodzynki, odsączone wiśnie i wymieszać.



Na jabłka wylewamy masę jajeczno-śmietanową a na wierzch polewę. Pieczemy 40min w temperaturze 170 lub 35min z termoobiegiem .

wtorek, 28 kwietnia 2015

Zefiryna

Dzisiaj przygotowałam dla was przepis który pochodzi z książki "100 nowych ciast" Siostry Anastazji. Ciasto jest pyszne, lekkie i należy do tych które sprawdzą się o każdej porze roku. Ma lekko winny posmak jabłka który świetnie został stonowany przez puszystą bitą śmietanę i marmoladę. Palce lizać!


Składniki ciasto kruche: 250g mąki pszennej, 150g cukru pudru, 150g masła, 2 żółtka,
    2 łyżeczki płaskie proszku do pieczenia,1/3 łyżeczki amoniaku.

Wykonanie: Mąkę pszenną wraz z cukrem pudrem, proszkiem do pieczenia i amoniakiem przesiać przez sito. Do sypkich składników dodać schłodzoną margarynę i posiekać. Następnie dodać żółtka i zagnieść ciasto. Formę do pieczenia (u mnie 20x32 cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Na spodzie i bokach formy rozwałkować ciasto.

 Składniki dodatki : Dodatki: 8-9 średniej wielkości jabłek, 1 l mleka 4 budynie waniliowe lub śmietankowe bez cukru (160g), 2-3 łyżki cukru,2 cukry waniliowe, 1 mały słoik twardej marmolady

Wykonanie dodatki: Jabłka umyć, osuszyć i obrać, przekroić na połówki i wydrążyć gniazda nasienne. Połówki jabłek układać na kruchym cieście, środki wypełnić marmoladą.Z mleka, cukru, cukru waniliowego, budyniu ugotować budyń i jeszcze ciepłym (nie gorącym!) zalać jabłka. Ciasto piec w temperaturze 180 st.C około 70 minut.


Składniki bita śmietana: 0,5 l śmietany kremówki 30% lub 36%, 3 łyżeczki żelatyny, cukier puder według uznania.

Wykananie bita śmietana: Żelatynę rozpuścić w 1/4 szklanki gorącej wody. Schłodzoną śmietanę ubić z cukrem pudrem, pod koniec ubijania dodać letnią żelatynę, cały czas przy tym miksując. Śmietanę rozprowadzić na powierzchni upieczonego i dobrze wystudzonego ciasta. Gdy śmietana zastygnie, wierzch
posypać rozkruszonym wafelkiem w czekoladzie.  

 
 Zamiast żelatyny, do śmietany można dodać galaretkę cytrynową: galaretkę rozpuścić w jednej niepełnej szklance gorącej wody, przestudzić i letnią dodać do śmietany pod koniec jej ubijania.