Pokazywanie postów oznaczonych etykietą proste przepisy. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą proste przepisy. Pokaż wszystkie posty

piątek, 15 maja 2015

Babka na białkach.


Składniki: 4 białka (mogą być zamrożone), 150g cukru, 125g masła, 1/2szklanki mleka, 300g mąki zwykłej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 2łyżki soku z cytryny, skórka otarta z 1 cytryny, szczypta soli, rodzynki.



Wykonanie: Białka rozmrozić. Masło roztopić na patrze i ostudzić. Z białek i szczypty soli ubić sztywną pianę a w połowie ubijania dodawać stopniowo cukier. Miksować aż białka zrobią się szkliste. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i przesiać. Dodawać po łyżce do ubitej piany na przemian z mlekiem i roztopionym masłem. Delikatnie wymieszać, dodać sok z cytryny i otartą skórkę. Ciasto przelać do foremki z kominkiem. Sparzone rodzynki odsączyć na papierowym ręczniku i oprószyć mąką. Ułożyć wedle uznania na ciasto. Piec w temperaturze 170stopni około 30min. Gdy ciasto trochę przestygnie wyciągnąć z foremki i obsypać cukrem pudrem.

czwartek, 14 maja 2015

Jabłka po cesarsku.

Dziś chciałabym was zachęcić do wypróbowania pysznego i lekkiego ciasta z jabłkami które jest w sam raz do popołudniowej herbatki.


Składniki jabłka : 10 jabłek średniej wielkości, 1/3 szklanki cukru
Wykonanie jabłka: Jabłka obrać, przekroić na pół i wydrążyć gniazda nasienne. Każdą połówkę należy ponacinać po wypukłej stronie. Najlepiej sprawdzą się jabłka o smaku winnym ( o tej porze roku niestety jest o nie trudniej). Wrzucamy do wrzącej wody z cukrem (ok. 1,5l) przygotowane jabłka i gotujemy około 2 min. Wyciągamy z syropu i odsączamy.

Składniki ciasto: 40 dag mąki, szczypta soli, 4 łyżki cukru pudru, 15 dag margaryny Kasi, pare kropel aromatu cytrynowego, 2 żółtka, 2 dag drożdży, 4 łyżki kwaśnej śmietany.

Wykonanie ciasto: Mąkę łączymy z margaryną na desce, śmietanę mieszamy z cukrem pudrem i drożdżami dodajemy szczyptę soli i żółtka a na koniec aromat cytrynowy. Zagniatamy ciasto (jeżeli będzie zbyt suche dodajemy łyżkę śmietany). Ciasto należy rozwałkować na kwadrat i składać jak na ciasto francuskie i znów rozwałkować( czynność powtarzamy trzykrotnie, można podsypywać mąką). Następnie rozwałkować na wielkość foremki wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach 22/35cm. Na cieście układamy odsączone jabłka wypukłą strona do góry.


Masa jajeczno-śmietanowa składniki: 1/2 szklanki kwaśnej śmietany, 2 jajka, 1łyżka mąki ziemniaczanej, 3 łyżki mleka, 1łyżka cukru pudru.

Wykonanie masy śmietanowo-jajecznej:  Wszystkie składniki mieszamy i odstawiamy. Przygotowujemy polewę.

Polewa składniki: 10 dag masła, 1 łyżka miodu naturalnego (wielokwiatowego), garść płatków migdałowych, garść rodzynek dużych i miękkich, 1 łyżka cukru pudru, 1 szklanka wiśni drylowanych z kompotu.

Wykonanie polewa: Masło należy roztopić i dodawać kolejno cukier, miód i migdały. Gotować 2 minuty i na koniec dodać rodzynki, odsączone wiśnie i wymieszać.



Na jabłka wylewamy masę jajeczno-śmietanową a na wierzch polewę. Pieczemy 40min w temperaturze 170 lub 35min z termoobiegiem .

poniedziałek, 11 maja 2015

KUBUSIOWY TORCIK

Składniki biszkopt: 3 jajka, 3 łyżki cukru, 3łyżki mąki zwykłej, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia . 


Wykonanie biszkopt: Ubić białka, dodać cukier, żółtka, mąkę zwykłą i ziemniaczaną wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Ciasto przelewamy do blaszki 22x35cm wyłożonej papierem. Piec w temperaturze 180 stopni 25min. 

Składniki masa brzoskwiniowa i masa cytrynowa: 1 puszka duża brzoskwiń, 2 galaretki brzoskwiniowe, 2 śmietanki 30%, 2 galaretki cytrynowe, czekolada biała, duże opakowanie herbatników szkolnych.


Masa brzoskwiniowa wykonanie: Brzoskwinie zmiksować w blenderze. Galaretki rozpuścić w 2 szklankach wrzącej wody. Gdy galaretka zacznie tężeć wymieszać z zmiksowaną brzoskwinią i zaczekać aż zacznie tężeć. Można chłodzić w lodówce. 


Biszkopt nasączyć syropem z brzoskwini rozcieńczonym z wodą - można dodać odrobinę alkoholu. 
Gdy masa brzoskwiniowa będzie już gęsta należy wyłożyć na biszkopt i wyrównać, nałożyć drugi biszkopt. Masa śmietanowa wykonanie: Galaretki cytrynowe rozpuścić w dwóch niepełnych szklankach wrzącej wody. Gdy będą tężeć należy połączyć je w ubitą wcześniej śmietaną. Połowę wyłożyć na nasączony biszkopt(z każdej połowy odłożyć dwie łyżki do dekoracji) i przykryć trzecim biszkoptem. Rozsmarować drugą połowę śmietanki cytrynowej, wyrównać i nałożyć herbatniki na koniec posmarować resztą masy. Zetrzeć czekoladę i udekorować torcik.

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Kilimandżaro

Pomysł na placek zaczerpnęłam z bloga "Słodki przepiśnik Eweliny" klik. Zmieniłam troszkę składniki i sposób przygotowania. Pomimo to ciasto prezentuje się równie dobrze jak w przepiśniku i bardzo dobrze smakuje!


ciasto czekoladowe składniki : 7 jajek, 1 i 1/2 szklanki mąki zwykłej, 1szklanka cukru, 5 łyżek kakao, 1 łyżeczka proszku do pieczenia. 

wykonanie ciasto czekoladowe: Ubijamy białka na sztywno, wsypujemy porcjami cukier, dalej ubijając dodajemy żółtka a następnie małymi porcjami dodajemy mąkę, proszek, kakao przesiewając. Delikatnie mieszamy. Ciasto dzielimy na dwie blaszki wyłożone pergaminem mniej więcej po równo. Pieczemy w temperaturze 180stopni około 25min. Gdy ciasto wystygnie ściągamy papier. 

masa jabłkowa składniki : 1kg jabłek (najlepiej szara reneta), 2 galaretki cytrynowe, 2 łyżki masła

masa jabłkowa wykonanie: Jabłka obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Masło roztapiamy dodajemy starte jabłka podsmażając aż się rozprażą. Ściągamy z palnika i wsypujemy 2 galaretki i mieszamy.    

masa budyniowa składniki: 1/2 l mleka, 1/2 szklanki cukru, 2 żółtka, 2 łyżki mąki zwykłej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, kostka masła. Dodatkowo dwa opakowania pierników w czekoladzie, polewa czekoladowa. 

masa budyniowa wykoannie: 2żółtka, mąkę zwykła i ziemniaczaną mieszamy z jedną szklanką zimnego mleka. Drugą szklankę mleka zagotować z cukrem i wlać do rozmieszanego budyniu. Mieszać energicznie i zagotować cały czas energicznie mieszając aby nie powstały grudki. Masę miksujemy i dodajemy porcjami do masła.

   

Przełożenie ciasta: 
Biszkopty należy napączować ( 1/2 szklanki przegotowanej wody,  2łyżki soku z cytryny i 1 łyżeczka cukru.)

1.Blat biszkoptowy.
2.Masa jabłkowa.
3.Pierniki.
4.Masa budyniowa.
5. Blat biszkoptowy.
6.Polewa czekoladowa.

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

BABKA MARMURKOWA.

Pozostając w temacie Wielkanocnym dzisiaj przygotowałam dal was kolejny przepis na babkę. Tym razem będzie to marmurkowe ciasto które przepięknie prezentuje się na wielkanocnym stole. Mam nadzieję, że przepis wam się spodoba i w przyszłości wykonacie którąś z moich ulubionych bab.

składniki: 200g mąki pszennej, 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej, 6 jajek, 200g cukru, 1 stopiona kostka margaryny (Kasia), cukier wanilinowy, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 2 łyżki kakao, polewa kakaowa lub cukier puder do posypania.


wykonanie: Należy utrzymać wszystkie składniki w temperaturze pokojowej. Jajka ubijać z cukrem i cukrem wanilinowym aż masa podwoi objętość. Dodać oba rodzaje mąki i proszek do pieczenia. Wymieszać delikatnie szpatułką. Mieszając dodawać stopniowo masło. Wystudzone 2/3 ciasta wylać do foremki wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą. Resztę ciasta wymieszać z kakao. Ciemne ciasto wylać na jasne. Piec 45minw tem. 180C. Upieczone ciasto wyciągnąć z foremki i dowolnie udekorować.


Pozdrawiam!

niedziela, 5 kwietnia 2015

BABKA POMARAŃCZOWA.

 Po długiej nieobecności wracam do blogowego świata z nowymi pomysłami na wypieki. Dziś przygotowałam dla was coś specjalnego. Babka pomarańczowa nie tylko ładnie wygląda ale również dobrze smakuje. Będzie idealnym dopełnieniem wielkanocnego menu.

 
składniki babka: 1szklanka cukru, 25 dag margaryny 
(Kasia), 5 jajek, 1 szklanka mąki zwykłej, 1 kisiel 3/4 l pomarańczowy+ jedna łyżka mąki ziemniaczanej, 1 łyżka proszku do pieczenia, cukier wanilinowy, 1 pomarańcza, tłuszcz, bułka tarta do posypania formy.


składniki lukier: 10 dag cukru pudru, 2 łyżki soku z pomarańczy.

wykonanie babka:  Pomarańczę sparzyć, osuszyć i utrzeć skórkę.  Masło utrzeć z cukrem i cukrem wanilinowym. Ucierając wbijać po jajku, następnie stopniowo dodawać przesianą mąkę, kisiel, mąkę ziemniaczaną  i proszek do pieczenia na końcu dodając powoli utartą skórkę z pomarańczy. Formę natłuścić, wysypać bułką tartą, przełożyć ciasto. Piec godzinę w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180C. Ostudzoną babkę wyciągnąć z formy i polać lukrem pomarańczowym.


 wykonanie lukier: sok z pomarańczy ucierać z cukrem pudrem do uzyskania jednolitej masy.

Pozdrawiam i życzę 
WESOŁYCH ŚWIĄT !

wtorek, 17 lutego 2015

Drożdżowe talarki.

W końcowym okresie karnawału na moim stole zawsze pojawiają się nadziewane talarki drożdżowe. Wszyscy uwielbiają ich smak, dlatego znikają w kilka chwil. Polecam wam mój sprawdzony przepis na ten pyszny deser.



składniki: 500g mąki, 50g drożdży, 2 łyżki cukru pudru, cukier waniliowy, 3 żółtka, zapach cytrynowy, 100g stopionego masła lub margaryny, 250ml letniego mleka, słodkie nadzienie

wykonanie: Mąkę przesiać do miski. Z drożdży, cukru, 2 łyżek mleka zrobić rozczyn. Gdy będzie gotowy dodać do mąki, dodać sól, cukier waniliowy, aromat cytrynowy i stopione masło. Wszystkie składniki wymieszać i wlewać stopniowo mleko. Ciasto wyrabiać tak długo aż będzie gładkie. Pozostawić w ciepłym miejscu, przykryć i poczekać aż wyrośnie.


Gdy ciasto podwoi swoją objętość, krótko wyrabiać, rozwałkować na grubość 1cm. Z ciasta wyciąć krążki a z każdego krążka wyciąć jeszcze jeden mniejszy na środku tak by powstała niewielkich rozmiarów dziurka (można użyć szklanki i kieliszka). Talarki pieczemy na rozgrzanym tłuszczu aż do uzyskania złotego koloru z obu stron. Gotowe wyciągamy i układamy na papierowym ręczniku w celu odsączenia nadmiaru tłuszczu. Talarki napełniamy słodkim nadzieniem i posypujemy cukrem pudrem.

czwartek, 12 lutego 2015

Domowe pączki.

 składniki: 1 kg mąki, 10 dag drożdży, 1/2 kostki stopionej margaryny lub masła, 3//4 cukru kryształu + 2 łyżki cukru do rozczynu, szczypta soli, 8 żółtek, 1/2 litra mleka, kieliszek spirytusu, tłuszcz do smażenia (olej lub smalec), cukier puder do potrzepania + cukier wanlinowy, marmolada wieloowocowa najlepiej z dodatkiem róży - wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Rozczyn: w małym naczyniu kruszymy drożdże, , dodajemy dwie łyżki cukru i łyżkę mleka- rozcieramy i odstawiamy do momentu aż podwoi swoją objętość. 
 
Ciasto: żółtka utrzeć na puszystą masę, mąkę  przesiać przez sito do miski i dodać masę jajeczna  i wyrośnięty rozczyn. Mleko podgrzać aby było dość cieple, dodać szczyptę soli.Wyrabiać ręką aż połączą się wszystkie składniki i ciasto będzie odchodzić od miski, wówczas wlewamy roztopione i schłodzone masło/margarynę, spirytus i nadal wyrabiamy.Wyrabianie kończymy gdy ciasto stanie się gładkie, lśniące i odchodzi od ręki i naczynia. Pozostawić  w ciepłym miejscu do wyrośnięcia i przykryte ściereczką.Gdy podwoi swoją objętość wyłożyć na deskę posypaną mąką część ciasta. Rozwałkować na grubość 1/2 cm, szklanką wykrawać krążki Na każdy krążek nakładać łyżeczką słodkie nadzienie i przykryć drugim krążkiem dokładnie zalepiając brzegi.  Gotowe krążki układać na deseczkach posypanych mąką, przykryć ściereczką  i pozostawić do ponownego wyrośnięcia. Rozgrzać tłuszcz do smażenia (najlepiej sprawdzić czy jest dość rozgrzany wrzucając kawałek ciasta - jeśli wypłynie do góry oznacza to, że tłuszcz jest gotowy i wystarczająco nagrzany) . Wyrośnięte pączki kładziemy na rozgrzanym tłuszczu wierzchnią strona i smażymy powoli pod przykryciem. Po zrumienieniu z jednej strony, przekręcamy na drugą  i smażymy bez przykrycia. Gotowe pączki wyławiamy łyżką cedzakową i układamy na papierowym ręczniku aby odsączyć nadmiar tłuszczu.  Posypać cukrem pudrem zmieszanym z cukrem wanilinowym.







wtorek, 10 lutego 2015

Orzeźwiający napój.



składniki: 3 jabłka o kwaśnym smaku, 2 owoce kiwi, limonka, cytryna, cukier, listki mięty do dekoracji.

wykonanie: Pokrój jabłko w ósemki, wrzuć do 1,5 l wrzątku i gotuj przez około 5min. Ostudź. Wymieszaj z sokiem wyciśniętym z cytryny i limonki, dosłodź do smaku. Dodaj plasterki kiwi i listki mięty. Włóż do lodówki lub dodaj kostki lodu. Smacznego!

sobota, 27 grudnia 2014

Piernik Staropolski.

Przepis ten przekazuje się w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Pamiętam smak i zapach roznoszący się domu w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Ciasto zarabiam 4 tygodnie wcześniej dokładnie w Andrzejki  ale może ono leżeć w chłodzie nawet 5-6 tygodni.
 
 
składniki: 25dag miodu, 1 nie pełna szklanka cukru kryształu, 125g margaryny (Kasia), 1/2 kg mąki tortowej, 2 jajka, 1 i 1/2 płaskiej łyżeczki sody, 1/4 szklanki melka, 1/4 łyżeczki soli, 1 przyprawa do piernika, 1/4łyżeczki mielonego imbiru, powidło śliwkowe do przekładania.
 
wykonanie: miód, masło, cukier podgrzać na bardzo małym ogniu, doprowadzić do wrzenia, rozmieszać i ostudzić. Do chłodnej masy dodać mąkę, jajka, sodę rozpuszczoną w mleku, sól przyprawę i imbir. Ciasto starannie wyrobić drewnianą łyżką (może być ono luźne ale stężeje podczas leżakowania). Ciasto przełożyć do platikowego pojemnika, przykryć i wstawić do lodówki. Można też użyć glinianego garnka i nakryć ściereczką i trzymać w chłodnym pomieszczeniu. Ciasto pieczemy 3-4 dni przed świętami. Należy podzielić je na 3 równe części, deskę obsypać mąką (ciasto lubi się przyklejać) i rozwałkować. Pieczemy je w formie wysmarowanej tłuszczem w temperaturze 175 stopni około 20min. Ostudzone placki smarujemy podgrzanym powidłem. Zawijamy w pergamin i odstawiamy na 3-4 dni. Piernik obsypujemy cukrem pudrem lub oblewamy polewą czekoladową.
 
 
 
 
 
 
 


Pierniczki z lukrem.

Szybki i prosty przepis na pierniczki z lukrem które ozdobią naszą choinkę i będą jednocześnie super smaczną  przekąską dla każdego łasucha.
 
 
Pierniczki
 
składniki: 10dag masła, 10dag cukru, 15dag miodu, 2łyżki przyprawy do piernika, 50dag mąki, 2jajka, 1/2łyżeczki sody, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 2łyżki zmielonych orzechów włoskich.
 
wykonanie: Masło podgrzać z miodem, cukrem i przyprawą-ostudzić. Przesiać i dodać mąkę, orzechy, proszek do pieczenia i sodę. Wyrobić jednolite ciasto najpierw w naczyniu a później na desce. Ciasto należy obsypywać mąką podczas zagniatania na desce. Ufromować wałek i podzielić na części. Następnie wałkujemy na grubość 1/2 cmi wycianamy ciasteczka. Blaszkę wykładamy sporą ilością pergaminu tak aby jego częścią można było przykryć ciasteczka. Układamy pierniczki i wkładamy do piekranika nagrzanego do tem. 180 stopni i pieczemy około 15min.
 
Lukier
składniki: 1małe białko, 3-6łyżek cukru pudru, szczypta kwasku cytrynowego.
wykonanie: Podane składniki ucieramy pałką w misce aż masa będzie szklista i gęsta. Jeżeli nie gęstnieje dodawać po odrobinie cukier puder.
 
 


wtorek, 9 grudnia 2014

Ciasto "Uśmiechnięte"

To przepis na jedno z moich ulubionych i prostych ciast. Jest  robione na bazie Murzynka. Ciasto przekładamy kremem i dowolnie dekorujemy, może być polane polewą czekoladową lub zalane tężejącą galaretką. 
 
 
Składnik:
Ciasto: 1 margaryna (ja używam margaryny "Kasia"), 1/2 szklanki cukru, 3 łyżki kakao, 5 łyżek wody, 6 jajek, 1 i 1/2 szklanki mąki tortowej, 3 łyżeczki proszku do pieczenia. Dodatkowo duża paczka biszkoptów (okrągłych) i słoiczek powidła. 

Krem: 1 budyń np. waniliowy, 1 łyżka mąki zwykłej, 1/2 litra mleka, 5 łyżek cukru, 1 cukier waniliowy, kostka masła.
Dowolna polewa czekoladowa. 
 
 
Wykonanie:
 
Formę posmarować masłem i posypać bułką tartą.
 Biszkopty smarujemy powidłem i łączymy ze sobą. Układamy rzędami taką ilość aby zmieściła się na blasze. 
Margarynę, cukier kakao i wodę gotujemy przez pięć minut. Schładzamy. Dodajemy jedno jajko i pięć żółtek, mąkę i proszek do pieczenia. Następnie mieszamy delikatnie mikserem. Białka ubijamy na sztywno i mieszamy delikatnie z ciastem już ręcznie. Zalewamy biszkopty i pieczemy w temperaturze 180 stopni około 35 min. Ciasto musi wystygnąć. 
Z podanych wyżej składników gotujemy krem budyniowy. Studzimy i ucieramy z kostką masła. Krem rozsmarowujemy na cieście i polewamy dowolną czekoladową polewą.