Pokazywanie postów oznaczonych etykietą łatwe przepisy. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą łatwe przepisy. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 25 maja 2015

Sernik z wiśniami.


Dziś mam dla was propozycję na szybki poczęstunek z okazji Dnia Matki. Serniczek prezentuje się bardzo elegancko i wykonany jest ze składników które posmakują każdemu nawet najbardziej wybrednemu dziecku ;-)


Składniki: 1kg sera białego półtłustego 2x zmielonego, 400 g wiśni drylowanych z kompotu (ale mogą być też mrożone)300g herbatników , 120g masła, 1 szklanka kremówki śmietany 30%, 1 szklanka cukru, ¾ szklanki cukru pudru, 1 cukier waniliowy, 8 łyżeczek żelatyny, aromat waniliowy, 1 tabliczka gorzkiej czekolady. 




Tortownicę o średnicy 24cm wyłożyć folią spożywczą (wyraz z bokami tortownicy).  Wiśnie przełożyć do rondelka , dodać szklankę wody lub sok z wiśni. Wsypać cukier kryształ i połowę żelatyny. Wszystko podgrzewać do rozpuszczenia się cukru i żelatyny – nie zagotować. Do miseczki o średnicy mniejszej niż tortownica przelać wiśniową galaretkę. Po wystudzeniu wstawić ją do zamrażarki na 2 godziny. Herbatniki drobno pokruszyć i pomieszać z masłem. Przełożyć do tortownicy. I dobrze docisnąć a następnie schłodzić w lodówce. Pozostałą żelatynę rozpuścić w 1/3 szklanki gorącej wody. Śmietanę kremówkę ubić z połową cukru pudru i cukrem waniliowym. Twaróg wymieszać z pozostałym cukrem pudrem, dodać aromat, przestudzoną żelatynę i bitą śmietanę. Gotową galaretkę wiśniową przełożyć do formy z herbatnikami odwracając miseczkę do góry dnem a następnie przykryć masą serową. Serniczek zostawić do następnego dnia w lodówce i udekorować startą czekoladą.


Na koniec życzę wszystkim Mamom udanego święta ! 

piątek, 22 maja 2015

Serniczek z musem malinowym .

 Na blasze o wymiarach 22/36cm pieczemy biszkopt z 6 jajek. Po wystygnięciu (najlepiej następnego dnia) przekrawamy go na pół i nasączamy wodą z sokiem cytrynowym. 

Mus malinowy składniki: 4szklanki świeżych malin (mogę być też mrożone), 4 galaretki malinowe, 2 łyżki cukru

Wykonanie musu malinowego: Maliny zmiksować w blenderze i wymieszać 2 łyżkami cukru i zagotować. Wsypać 2 galaretki malinowe i dokładnie wymieszać- nie gotować!
Gdy mus zacznie tężeć należy rozsmarować go na 2 biszkoptach.




 Masa z serka homogenizowanego składniki: 4 małe serki homogenizowane waniliowe, 1 galaretka cytrynowa

Wykonanie masy z serka homogenizowanego: Rozpuszczamy 1 galaretkę cytrynową w szklance wrzącej wody i schładzamy. Serek delikatnie mieszamy i łączymy z tężejącą galaretką na wolnych obrotach. Wstawiamy do lodówki. 

Gdy zacznie tężeć rozsmarowujemy połowę na wcześniej przygotowanym biszkopcie z musem malinowym i przykrywamy drugim biszkoptem z musem i smarujemy ponownie. Dowolnie dekorujemy. Ja używam odrobinę galaretki. Placek należy trzymać przez parę godzin w lodówce.

wtorek, 19 maja 2015

Chleb wiejski na zakwasie.


 Coraz częściej przypominamy sobie smak i zalety domowego pieczywa.  Dietetycy zalecają domowe wyroby które są przecież najsmaczniejsze a co najważniejsze najzdrowsze. Raz na jakiś czas serwuję więc w moim domu domowy chleb na zakwasie który długo pozostaje świeży i nie wysycha.

Składniki część I (na rozczyn): 0,5kg mąki, 1 szklanka letniej wody, 1 szklanka zakwasu na żurek, 2 dag drożdży

Z tych składników należy wykonać rozczyn. Jest dość rzadki. Należy go przykryć np. ściereczką i odstawić na 12godzin. 


Składniki część II: 1.5 kg mąki, 1/2 litra letniej wody, 3 dag drożdży, 2 łyżki soli, 2 łyżki oleju.


Wykonanie: Do rozczynu należy dodać  3 dag drożdży i dobrze rozmieszać. Wlać  wodę i stopniowo dodawać przesianą mąkę i sól. Na koniec dodać dwie łyżki oleju. Ciasto należy wyrabiać aż będzie odchodzić od ręki i naczynia- powinno mieć konsystencję taką jak ciasto drożdżowe a jeżeli będzie zbyt gęste dodać trochę wody. Przekładamy do wąskich foremek natłuszczonych (powinno zmieścić się w trzech keksowych foremkach). Należy pozostawić do wyrośnięcia równo z blaszkami. Wierzch można posypać makiem. Pieczemy w temperaturze 180stopni 1 godzinę i 15 min z termoobiegiem. Chleb będzie upieczony wtedy kiedy podczas stukania jego spód odda głuchy dźwięk a skóra będzie twarda i złocista. Wierzch  po wyciągnięciu można natrzeć wodą dzięki temu skóra będzie miękka i łatwo będzie ją ukroić. Chlebek jest bardzo delikatny i szybko nie czerstwieje. 

środa, 6 maja 2015

Ancymonek

Przygotowałam dla was przepis który pochodzi z bloga Domowa Cukierenka. Odrobinę go zmodyfikowałam i zamiast masy gruszkowej użyłam jabłkową. W sezonie wykorzystam na pewno oryginalną wersję z gruszek.


Składniki biszkopt: 4 jajka, 1szklanka mąki, 3/4szkalnki cukru, paczka cynamonu 30g, 1łyżeczka proszku do pieczenia.


Składniki na krem cappuccino: 4żółtka, 1 opakowanie budyniu waniliowego, 750ml mleka, 3 łyżeczki mąki zwykłej, 1 i 1/2  łyżki mąki ziemniaczanej, 4 łyżki cukru, 1 kostka masła, 4 łyżki cappuccino orzechowego. 


Składniki na mus jabłkowy (w oryginalnym przepisie jest gruszkowy): 1kg jabłek, sok z 1 cytryny, 3łyżki żelatyny, dodatkowo 3 łyżki kakao i wódka. 



Wykonanie: Białka ubić  cukrem na sztywno, dodać żółtka aż masa będzie puszysta. Mąkę wymieszać z proszkiem i cynamonem. Piec w 175 stopniach około 30min.  Przekroić na pół. 
Krem i żółtka rozetrzeć z budyniem, mąką i cukrem. Połączyć z mlekiem i ugotować budyń. Masło utrzeć na puch i dodawać budyń, cappuccino a na końcu wymieszać. Jabłka obrać i zetrzeć. Dodać sok z cytryny, pół szklanki wody i dusić do miękkości. Można dosłodzić i zmiksować na mus. Żelatynę rozpuścić w 1/2 szklanki wody i wymieszać z musem. Blat ciasta nasączyć wódką.Odłożyć 3 łyżki kremu a resztę podzielić na pół. Biszkopt posmarować masą, wyłożyć mus i włożyć do lodówki aby zastygł. Dodać drugą połowę masy, przykryć biszkoptem i rozetrzeć resztę masy. Posypać kakao.


wtorek, 28 kwietnia 2015

Zefiryna

Dzisiaj przygotowałam dla was przepis który pochodzi z książki "100 nowych ciast" Siostry Anastazji. Ciasto jest pyszne, lekkie i należy do tych które sprawdzą się o każdej porze roku. Ma lekko winny posmak jabłka który świetnie został stonowany przez puszystą bitą śmietanę i marmoladę. Palce lizać!


Składniki ciasto kruche: 250g mąki pszennej, 150g cukru pudru, 150g masła, 2 żółtka,
    2 łyżeczki płaskie proszku do pieczenia,1/3 łyżeczki amoniaku.

Wykonanie: Mąkę pszenną wraz z cukrem pudrem, proszkiem do pieczenia i amoniakiem przesiać przez sito. Do sypkich składników dodać schłodzoną margarynę i posiekać. Następnie dodać żółtka i zagnieść ciasto. Formę do pieczenia (u mnie 20x32 cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Na spodzie i bokach formy rozwałkować ciasto.

 Składniki dodatki : Dodatki: 8-9 średniej wielkości jabłek, 1 l mleka 4 budynie waniliowe lub śmietankowe bez cukru (160g), 2-3 łyżki cukru,2 cukry waniliowe, 1 mały słoik twardej marmolady

Wykonanie dodatki: Jabłka umyć, osuszyć i obrać, przekroić na połówki i wydrążyć gniazda nasienne. Połówki jabłek układać na kruchym cieście, środki wypełnić marmoladą.Z mleka, cukru, cukru waniliowego, budyniu ugotować budyń i jeszcze ciepłym (nie gorącym!) zalać jabłka. Ciasto piec w temperaturze 180 st.C około 70 minut.


Składniki bita śmietana: 0,5 l śmietany kremówki 30% lub 36%, 3 łyżeczki żelatyny, cukier puder według uznania.

Wykananie bita śmietana: Żelatynę rozpuścić w 1/4 szklanki gorącej wody. Schłodzoną śmietanę ubić z cukrem pudrem, pod koniec ubijania dodać letnią żelatynę, cały czas przy tym miksując. Śmietanę rozprowadzić na powierzchni upieczonego i dobrze wystudzonego ciasta. Gdy śmietana zastygnie, wierzch
posypać rozkruszonym wafelkiem w czekoladzie.  

 
 Zamiast żelatyny, do śmietany można dodać galaretkę cytrynową: galaretkę rozpuścić w jednej niepełnej szklance gorącej wody, przestudzić i letnią dodać do śmietany pod koniec jej ubijania.

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Kilimandżaro

Pomysł na placek zaczerpnęłam z bloga "Słodki przepiśnik Eweliny" klik. Zmieniłam troszkę składniki i sposób przygotowania. Pomimo to ciasto prezentuje się równie dobrze jak w przepiśniku i bardzo dobrze smakuje!


ciasto czekoladowe składniki : 7 jajek, 1 i 1/2 szklanki mąki zwykłej, 1szklanka cukru, 5 łyżek kakao, 1 łyżeczka proszku do pieczenia. 

wykonanie ciasto czekoladowe: Ubijamy białka na sztywno, wsypujemy porcjami cukier, dalej ubijając dodajemy żółtka a następnie małymi porcjami dodajemy mąkę, proszek, kakao przesiewając. Delikatnie mieszamy. Ciasto dzielimy na dwie blaszki wyłożone pergaminem mniej więcej po równo. Pieczemy w temperaturze 180stopni około 25min. Gdy ciasto wystygnie ściągamy papier. 

masa jabłkowa składniki : 1kg jabłek (najlepiej szara reneta), 2 galaretki cytrynowe, 2 łyżki masła

masa jabłkowa wykonanie: Jabłka obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Masło roztapiamy dodajemy starte jabłka podsmażając aż się rozprażą. Ściągamy z palnika i wsypujemy 2 galaretki i mieszamy.    

masa budyniowa składniki: 1/2 l mleka, 1/2 szklanki cukru, 2 żółtka, 2 łyżki mąki zwykłej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, kostka masła. Dodatkowo dwa opakowania pierników w czekoladzie, polewa czekoladowa. 

masa budyniowa wykoannie: 2żółtka, mąkę zwykła i ziemniaczaną mieszamy z jedną szklanką zimnego mleka. Drugą szklankę mleka zagotować z cukrem i wlać do rozmieszanego budyniu. Mieszać energicznie i zagotować cały czas energicznie mieszając aby nie powstały grudki. Masę miksujemy i dodajemy porcjami do masła.

   

Przełożenie ciasta: 
Biszkopty należy napączować ( 1/2 szklanki przegotowanej wody,  2łyżki soku z cytryny i 1 łyżeczka cukru.)

1.Blat biszkoptowy.
2.Masa jabłkowa.
3.Pierniki.
4.Masa budyniowa.
5. Blat biszkoptowy.
6.Polewa czekoladowa.

czwartek, 9 kwietnia 2015

TORCIK SEROWY.

Dzisiejszym wpisem zamykam tematykę Świąt Wielkanocy w moim domu. Mam nadzieję, że to co przygotowałam zainspiruje kogoś do stworzenia przepysznych smakołyków i deserów dla całej rodziny.


Na spód pieczemy biszkopt z 2 jajek.

składniki biszkopt: 2 jaka. 2 łyżki cukru, 2łyżki mąki zwykłej. 

wykonanie biszkopt: Białka ubijamy na sztywno, dodajemy cukier i ciągle ubijając dodajemy powoli żółtka a na samym końcu mąkę. Delikatnie mieszamy. Masę wykładamy na dużą tortownicę o średnicy 30cm wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy tradycyjnie na złoty kolor w tem. 170C. Po wystudzeniu ściągamy papier.


 Tortownicę wykładamy dokładnie folią spożywczą pamiętając o zabezpieczeniu również brzegów. Delikatnie natłuszczamy folię olejem za pomocą pędzelka dzięki temu podczas ściągania masa ładnie odchodzi i boki pozostają w miarę równe. Wkładamy biszkopt i przygotowujemy masę serową.

składnik masa serowa: 1kg sera (w wiaderku), śmietana 30% kwaśna, cukier wanilinowy, 5 galaretek cytrynowych, sok z 1/2 cytryny, rodzynki.  
  
wykonie masa serowa: Galaretki rozpuszczamy w 3 szklankach wrzącej wody.Po rozpuszczeniu odlewamy 2 szklanki galaretki i dodajemy do nich jeszcze 1/2 szklanki wrzącej wody. Pozostała ilość zostawiamy do wystygnięcia. Ser mieszamy mikserem na niskich obrotach. Dodajemy sok z cytryny i rodzynki. Śmietanę ubijamy z cukrem wanilinowym.  Do sera dodajemy ubitą śmietanę i żelującą galaretkę. Masę serową wlewamy na biszkopt i wkładamy do lodówki. Gdy ser stężeje (bardzo szybko) zalewamy go galaretkami  (odstawionymi -2 i 1/2 szklanki) i schładzamy w lodówce.


Torcik serowy jest bardzo orzeźwiający i sprawdzi się również latem.

czwartek, 5 marca 2015

Racuchy z jabłkami.

Do napisania tego przepisu namówiła mnie córka. Uważa, że racuchy to jedna z najlepszych ciepłych przekąsek które można zaserwować w domu. Smakują zarówno małym jak i dużym! Polecam mój pyszny i sprawdzony przepis.

 składniki: 1/2 kg mąki, 2 szklanki mleka, 50g drożdży, 2 jajka, 1 łyżka cukru, szczypta soli, ok. 1/2kg kwaśnych jabłek, olej do smażenia, cukier puder. 

wykonanie: Drożdże dokładnie rozcieramy z cukrem i łyżką ciepłego mleka i odstawiamy do wyrośnięcia. Wyrośnięty rozczyn dodajemy do przesianej mąki, wlewamy mleko, dodajemy żółtka z dwóch jajek i sól.Dokładnie mieszamy (powinno mieć konsystencję gęstej śmietany). Odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy wyrośnie ubijamy pianę z białek i mieszamy z ciastem bardzo delikatnie- odstawiamy na 15min. 
Jabłka obieramy i kroimy na plasterki . Na patelni rozgrzewamy małą ilość oleju i kładziemy ciasto łyżką formując okrągłe racuszki w które wtykamy kawałki jabłek. Gdy ciasto będzie złociste obracamy na drugą stronę  stopniowo dolewając trochę tłuszczu. Usmażone racuchy posypujemy cukrem pudrem. Zamiast jabłek można dodać też inne owoce sezonowe- ja polecam jagody i brzoskwinie.

czwartek, 12 lutego 2015

Domowe pączki.

 składniki: 1 kg mąki, 10 dag drożdży, 1/2 kostki stopionej margaryny lub masła, 3//4 cukru kryształu + 2 łyżki cukru do rozczynu, szczypta soli, 8 żółtek, 1/2 litra mleka, kieliszek spirytusu, tłuszcz do smażenia (olej lub smalec), cukier puder do potrzepania + cukier wanlinowy, marmolada wieloowocowa najlepiej z dodatkiem róży - wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Rozczyn: w małym naczyniu kruszymy drożdże, , dodajemy dwie łyżki cukru i łyżkę mleka- rozcieramy i odstawiamy do momentu aż podwoi swoją objętość. 
 
Ciasto: żółtka utrzeć na puszystą masę, mąkę  przesiać przez sito do miski i dodać masę jajeczna  i wyrośnięty rozczyn. Mleko podgrzać aby było dość cieple, dodać szczyptę soli.Wyrabiać ręką aż połączą się wszystkie składniki i ciasto będzie odchodzić od miski, wówczas wlewamy roztopione i schłodzone masło/margarynę, spirytus i nadal wyrabiamy.Wyrabianie kończymy gdy ciasto stanie się gładkie, lśniące i odchodzi od ręki i naczynia. Pozostawić  w ciepłym miejscu do wyrośnięcia i przykryte ściereczką.Gdy podwoi swoją objętość wyłożyć na deskę posypaną mąką część ciasta. Rozwałkować na grubość 1/2 cm, szklanką wykrawać krążki Na każdy krążek nakładać łyżeczką słodkie nadzienie i przykryć drugim krążkiem dokładnie zalepiając brzegi.  Gotowe krążki układać na deseczkach posypanych mąką, przykryć ściereczką  i pozostawić do ponownego wyrośnięcia. Rozgrzać tłuszcz do smażenia (najlepiej sprawdzić czy jest dość rozgrzany wrzucając kawałek ciasta - jeśli wypłynie do góry oznacza to, że tłuszcz jest gotowy i wystarczająco nagrzany) . Wyrośnięte pączki kładziemy na rozgrzanym tłuszczu wierzchnią strona i smażymy powoli pod przykryciem. Po zrumienieniu z jednej strony, przekręcamy na drugą  i smażymy bez przykrycia. Gotowe pączki wyławiamy łyżką cedzakową i układamy na papierowym ręczniku aby odsączyć nadmiar tłuszczu.  Posypać cukrem pudrem zmieszanym z cukrem wanilinowym.







wtorek, 6 stycznia 2015

Kulebiak z nadzieniem z kapusty i grzybów.

Kulebiak możemy podawać jako danie obiadowe lub jako dodatek do czystych zup.


składniki ciasto: 1/2 kg mąki, 5dag drożdży, 1szklanka mleka, 5dag masła, 2płaskie łyżeczki soli

składniki na nadzienie: 1kg kiszonej kapusty, 5dag suszonych grzybów, 2cebule, sól, pieprz do smaku, tłuszcz, kminek, ewentualnie mak. 


wykonanie nadzienia: Grzyby moczymy w wodzie następnie gotujemy, odcedzamy i kroimy w paseczki. Kapustę ugotować, odcisnąć i posiekać. Cebulę pokroić w kosteczkę, zeszklić na tłuszczu. Kapustę wymieszać z cebulą, grzybami, doprawić solą i pieprzem. 

wykonanie ciasta: Drożdże rozetrzeć cukrem, gdy się rozpuszczą zalać ciepłym mlekiem. Mąkę przesiać do miski. Dodać mleko z drożdżami, sól i jajka. Wyrobić ciasto, tłuszcz stopić, dodać do ciasta i dalej wyrabiać aż ciasto zacznie odstawać od miski. Przykryć serwetką i odstawić do wyrośnięcia. Gdy ciasto powiększy objętość wyłożyć je na deskę, rozwałkować na kształt prostokąta rozsmarować nadzienie i zwinąć jak makowiec. Ułożyć miejscem złączenia do dołu na posmarowaną tłuszczem blaszkę. Odstawić do wyrośnięcia. Wyrośnięty kulebiak smarujemy rozmąconym jajkiem, można posypać gruboziarnistą solą, kminkiem lub makiem. Pieczemy w temperaturze 200stopni około godziny. Gorący kulebiak kroimy na grube plastry. Podajemy na gorąco z czystym czerwonym barszczem. 

sobota, 27 grudnia 2014

Piernik Staropolski.

Przepis ten przekazuje się w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Pamiętam smak i zapach roznoszący się domu w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Ciasto zarabiam 4 tygodnie wcześniej dokładnie w Andrzejki  ale może ono leżeć w chłodzie nawet 5-6 tygodni.
 
 
składniki: 25dag miodu, 1 nie pełna szklanka cukru kryształu, 125g margaryny (Kasia), 1/2 kg mąki tortowej, 2 jajka, 1 i 1/2 płaskiej łyżeczki sody, 1/4 szklanki melka, 1/4 łyżeczki soli, 1 przyprawa do piernika, 1/4łyżeczki mielonego imbiru, powidło śliwkowe do przekładania.
 
wykonanie: miód, masło, cukier podgrzać na bardzo małym ogniu, doprowadzić do wrzenia, rozmieszać i ostudzić. Do chłodnej masy dodać mąkę, jajka, sodę rozpuszczoną w mleku, sól przyprawę i imbir. Ciasto starannie wyrobić drewnianą łyżką (może być ono luźne ale stężeje podczas leżakowania). Ciasto przełożyć do platikowego pojemnika, przykryć i wstawić do lodówki. Można też użyć glinianego garnka i nakryć ściereczką i trzymać w chłodnym pomieszczeniu. Ciasto pieczemy 3-4 dni przed świętami. Należy podzielić je na 3 równe części, deskę obsypać mąką (ciasto lubi się przyklejać) i rozwałkować. Pieczemy je w formie wysmarowanej tłuszczem w temperaturze 175 stopni około 20min. Ostudzone placki smarujemy podgrzanym powidłem. Zawijamy w pergamin i odstawiamy na 3-4 dni. Piernik obsypujemy cukrem pudrem lub oblewamy polewą czekoladową.