Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pyszne. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pyszne. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 11 maja 2015

KUBUSIOWY TORCIK

Składniki biszkopt: 3 jajka, 3 łyżki cukru, 3łyżki mąki zwykłej, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia . 


Wykonanie biszkopt: Ubić białka, dodać cukier, żółtka, mąkę zwykłą i ziemniaczaną wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Ciasto przelewamy do blaszki 22x35cm wyłożonej papierem. Piec w temperaturze 180 stopni 25min. 

Składniki masa brzoskwiniowa i masa cytrynowa: 1 puszka duża brzoskwiń, 2 galaretki brzoskwiniowe, 2 śmietanki 30%, 2 galaretki cytrynowe, czekolada biała, duże opakowanie herbatników szkolnych.


Masa brzoskwiniowa wykonanie: Brzoskwinie zmiksować w blenderze. Galaretki rozpuścić w 2 szklankach wrzącej wody. Gdy galaretka zacznie tężeć wymieszać z zmiksowaną brzoskwinią i zaczekać aż zacznie tężeć. Można chłodzić w lodówce. 


Biszkopt nasączyć syropem z brzoskwini rozcieńczonym z wodą - można dodać odrobinę alkoholu. 
Gdy masa brzoskwiniowa będzie już gęsta należy wyłożyć na biszkopt i wyrównać, nałożyć drugi biszkopt. Masa śmietanowa wykonanie: Galaretki cytrynowe rozpuścić w dwóch niepełnych szklankach wrzącej wody. Gdy będą tężeć należy połączyć je w ubitą wcześniej śmietaną. Połowę wyłożyć na nasączony biszkopt(z każdej połowy odłożyć dwie łyżki do dekoracji) i przykryć trzecim biszkoptem. Rozsmarować drugą połowę śmietanki cytrynowej, wyrównać i nałożyć herbatniki na koniec posmarować resztą masy. Zetrzeć czekoladę i udekorować torcik.

środa, 6 maja 2015

Ancymonek

Przygotowałam dla was przepis który pochodzi z bloga Domowa Cukierenka. Odrobinę go zmodyfikowałam i zamiast masy gruszkowej użyłam jabłkową. W sezonie wykorzystam na pewno oryginalną wersję z gruszek.


Składniki biszkopt: 4 jajka, 1szklanka mąki, 3/4szkalnki cukru, paczka cynamonu 30g, 1łyżeczka proszku do pieczenia.


Składniki na krem cappuccino: 4żółtka, 1 opakowanie budyniu waniliowego, 750ml mleka, 3 łyżeczki mąki zwykłej, 1 i 1/2  łyżki mąki ziemniaczanej, 4 łyżki cukru, 1 kostka masła, 4 łyżki cappuccino orzechowego. 


Składniki na mus jabłkowy (w oryginalnym przepisie jest gruszkowy): 1kg jabłek, sok z 1 cytryny, 3łyżki żelatyny, dodatkowo 3 łyżki kakao i wódka. 



Wykonanie: Białka ubić  cukrem na sztywno, dodać żółtka aż masa będzie puszysta. Mąkę wymieszać z proszkiem i cynamonem. Piec w 175 stopniach około 30min.  Przekroić na pół. 
Krem i żółtka rozetrzeć z budyniem, mąką i cukrem. Połączyć z mlekiem i ugotować budyń. Masło utrzeć na puch i dodawać budyń, cappuccino a na końcu wymieszać. Jabłka obrać i zetrzeć. Dodać sok z cytryny, pół szklanki wody i dusić do miękkości. Można dosłodzić i zmiksować na mus. Żelatynę rozpuścić w 1/2 szklanki wody i wymieszać z musem. Blat ciasta nasączyć wódką.Odłożyć 3 łyżki kremu a resztę podzielić na pół. Biszkopt posmarować masą, wyłożyć mus i włożyć do lodówki aby zastygł. Dodać drugą połowę masy, przykryć biszkoptem i rozetrzeć resztę masy. Posypać kakao.


wtorek, 28 kwietnia 2015

Zefiryna

Dzisiaj przygotowałam dla was przepis który pochodzi z książki "100 nowych ciast" Siostry Anastazji. Ciasto jest pyszne, lekkie i należy do tych które sprawdzą się o każdej porze roku. Ma lekko winny posmak jabłka który świetnie został stonowany przez puszystą bitą śmietanę i marmoladę. Palce lizać!


Składniki ciasto kruche: 250g mąki pszennej, 150g cukru pudru, 150g masła, 2 żółtka,
    2 łyżeczki płaskie proszku do pieczenia,1/3 łyżeczki amoniaku.

Wykonanie: Mąkę pszenną wraz z cukrem pudrem, proszkiem do pieczenia i amoniakiem przesiać przez sito. Do sypkich składników dodać schłodzoną margarynę i posiekać. Następnie dodać żółtka i zagnieść ciasto. Formę do pieczenia (u mnie 20x32 cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Na spodzie i bokach formy rozwałkować ciasto.

 Składniki dodatki : Dodatki: 8-9 średniej wielkości jabłek, 1 l mleka 4 budynie waniliowe lub śmietankowe bez cukru (160g), 2-3 łyżki cukru,2 cukry waniliowe, 1 mały słoik twardej marmolady

Wykonanie dodatki: Jabłka umyć, osuszyć i obrać, przekroić na połówki i wydrążyć gniazda nasienne. Połówki jabłek układać na kruchym cieście, środki wypełnić marmoladą.Z mleka, cukru, cukru waniliowego, budyniu ugotować budyń i jeszcze ciepłym (nie gorącym!) zalać jabłka. Ciasto piec w temperaturze 180 st.C około 70 minut.


Składniki bita śmietana: 0,5 l śmietany kremówki 30% lub 36%, 3 łyżeczki żelatyny, cukier puder według uznania.

Wykananie bita śmietana: Żelatynę rozpuścić w 1/4 szklanki gorącej wody. Schłodzoną śmietanę ubić z cukrem pudrem, pod koniec ubijania dodać letnią żelatynę, cały czas przy tym miksując. Śmietanę rozprowadzić na powierzchni upieczonego i dobrze wystudzonego ciasta. Gdy śmietana zastygnie, wierzch
posypać rozkruszonym wafelkiem w czekoladzie.  

 
 Zamiast żelatyny, do śmietany można dodać galaretkę cytrynową: galaretkę rozpuścić w jednej niepełnej szklance gorącej wody, przestudzić i letnią dodać do śmietany pod koniec jej ubijania.

niedziela, 4 stycznia 2015

Rogaliki drożdżowe i drożdżówki z makiem.

Puszyste, delikatne i pachnące ciasto drożdżowe to coś co uwielbiają moi domownicy. Przepis znam od lat i wypróbowałam go już kilkukrotnie. Wychodzi obłędnie za każdym razem!


składniki: 1/2 kg mąki, 6 dag drożdży, 1 szklanka cukru, 1 szklanka mleka, 4 żółtka, 12 dag masła, cukier waniliowy, szczypta soli, 1 słoik marmolady wieloowocowej lub kajmak.


wykonanie rogaliki: Drożdże rozkruszyć a następnie rozetrzeć z cukrem. Gdy się rozpłyną wlać do nich lekko podgrzane mleko. Mąkę przesiać do miski, dodać szczyptę soli. Wlać rozczyn z drożdży, dodać żółtka, pozostały cukier i cukier waniliowy. Dokładnie wyrobić. Gdy ciasto odstawać od ścianek naczynia dodać roztopione ciepłe ale nie gorące masło. Ponownie wyrobić i przykryć ściereczką. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi objętość wykładamy kawałek na deskę i rozwałkujemy na kształt prostokąta o grubości 0,5cm. Ciasto kroimy na 12cm paski i każdy nacinamy na kształt trójkątów. Nałożyć marmoladę lub dowolne nadzienie i formować rogaliki. Zostawić do wyrośnięcia a następnie posmarować rozmąconym jajkiem. Piec w temperaturze 200stopni około 20min. 


Z pozostałej części ciasta polecam wykonanie drożdżowych bułeczek które będą fajną alternatywą na pyszne śniadanie przy gorącej czekoladzie lub kawie. 

 wykonanie bułeczki: Ciasto wyrośnięte wyłożyć na deskę oprószyć mąką i delikatnie uformować na kształt walca. Następnie podzielić i uformować bułeczki. Układać na posmarowanej tłuszczem blasze i odstawić do wyrośnięcia. Posmarować roztrzepanym jajkiem poprószyć makiem, cukrem lub kokosem. Piec w temperaturze 200 stopni około 20min.