Pokazywanie postów oznaczonych etykietą szybkie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą szybkie. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

BABKA MARMURKOWA.

Pozostając w temacie Wielkanocnym dzisiaj przygotowałam dal was kolejny przepis na babkę. Tym razem będzie to marmurkowe ciasto które przepięknie prezentuje się na wielkanocnym stole. Mam nadzieję, że przepis wam się spodoba i w przyszłości wykonacie którąś z moich ulubionych bab.

składniki: 200g mąki pszennej, 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej, 6 jajek, 200g cukru, 1 stopiona kostka margaryny (Kasia), cukier wanilinowy, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 2 łyżki kakao, polewa kakaowa lub cukier puder do posypania.


wykonanie: Należy utrzymać wszystkie składniki w temperaturze pokojowej. Jajka ubijać z cukrem i cukrem wanilinowym aż masa podwoi objętość. Dodać oba rodzaje mąki i proszek do pieczenia. Wymieszać delikatnie szpatułką. Mieszając dodawać stopniowo masło. Wystudzone 2/3 ciasta wylać do foremki wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą. Resztę ciasta wymieszać z kakao. Ciemne ciasto wylać na jasne. Piec 45minw tem. 180C. Upieczone ciasto wyciągnąć z foremki i dowolnie udekorować.


Pozdrawiam!

czwartek, 12 lutego 2015

Domowe pączki.

 składniki: 1 kg mąki, 10 dag drożdży, 1/2 kostki stopionej margaryny lub masła, 3//4 cukru kryształu + 2 łyżki cukru do rozczynu, szczypta soli, 8 żółtek, 1/2 litra mleka, kieliszek spirytusu, tłuszcz do smażenia (olej lub smalec), cukier puder do potrzepania + cukier wanlinowy, marmolada wieloowocowa najlepiej z dodatkiem róży - wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Rozczyn: w małym naczyniu kruszymy drożdże, , dodajemy dwie łyżki cukru i łyżkę mleka- rozcieramy i odstawiamy do momentu aż podwoi swoją objętość. 
 
Ciasto: żółtka utrzeć na puszystą masę, mąkę  przesiać przez sito do miski i dodać masę jajeczna  i wyrośnięty rozczyn. Mleko podgrzać aby było dość cieple, dodać szczyptę soli.Wyrabiać ręką aż połączą się wszystkie składniki i ciasto będzie odchodzić od miski, wówczas wlewamy roztopione i schłodzone masło/margarynę, spirytus i nadal wyrabiamy.Wyrabianie kończymy gdy ciasto stanie się gładkie, lśniące i odchodzi od ręki i naczynia. Pozostawić  w ciepłym miejscu do wyrośnięcia i przykryte ściereczką.Gdy podwoi swoją objętość wyłożyć na deskę posypaną mąką część ciasta. Rozwałkować na grubość 1/2 cm, szklanką wykrawać krążki Na każdy krążek nakładać łyżeczką słodkie nadzienie i przykryć drugim krążkiem dokładnie zalepiając brzegi.  Gotowe krążki układać na deseczkach posypanych mąką, przykryć ściereczką  i pozostawić do ponownego wyrośnięcia. Rozgrzać tłuszcz do smażenia (najlepiej sprawdzić czy jest dość rozgrzany wrzucając kawałek ciasta - jeśli wypłynie do góry oznacza to, że tłuszcz jest gotowy i wystarczająco nagrzany) . Wyrośnięte pączki kładziemy na rozgrzanym tłuszczu wierzchnią strona i smażymy powoli pod przykryciem. Po zrumienieniu z jednej strony, przekręcamy na drugą  i smażymy bez przykrycia. Gotowe pączki wyławiamy łyżką cedzakową i układamy na papierowym ręczniku aby odsączyć nadmiar tłuszczu.  Posypać cukrem pudrem zmieszanym z cukrem wanilinowym.







wtorek, 6 stycznia 2015

Kulebiak z nadzieniem z kapusty i grzybów.

Kulebiak możemy podawać jako danie obiadowe lub jako dodatek do czystych zup.


składniki ciasto: 1/2 kg mąki, 5dag drożdży, 1szklanka mleka, 5dag masła, 2płaskie łyżeczki soli

składniki na nadzienie: 1kg kiszonej kapusty, 5dag suszonych grzybów, 2cebule, sól, pieprz do smaku, tłuszcz, kminek, ewentualnie mak. 


wykonanie nadzienia: Grzyby moczymy w wodzie następnie gotujemy, odcedzamy i kroimy w paseczki. Kapustę ugotować, odcisnąć i posiekać. Cebulę pokroić w kosteczkę, zeszklić na tłuszczu. Kapustę wymieszać z cebulą, grzybami, doprawić solą i pieprzem. 

wykonanie ciasta: Drożdże rozetrzeć cukrem, gdy się rozpuszczą zalać ciepłym mlekiem. Mąkę przesiać do miski. Dodać mleko z drożdżami, sól i jajka. Wyrobić ciasto, tłuszcz stopić, dodać do ciasta i dalej wyrabiać aż ciasto zacznie odstawać od miski. Przykryć serwetką i odstawić do wyrośnięcia. Gdy ciasto powiększy objętość wyłożyć je na deskę, rozwałkować na kształt prostokąta rozsmarować nadzienie i zwinąć jak makowiec. Ułożyć miejscem złączenia do dołu na posmarowaną tłuszczem blaszkę. Odstawić do wyrośnięcia. Wyrośnięty kulebiak smarujemy rozmąconym jajkiem, można posypać gruboziarnistą solą, kminkiem lub makiem. Pieczemy w temperaturze 200stopni około godziny. Gorący kulebiak kroimy na grube plastry. Podajemy na gorąco z czystym czerwonym barszczem.