Pokazywanie postów oznaczonych etykietą najlepszy przepis. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą najlepszy przepis. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Kilimandżaro

Pomysł na placek zaczerpnęłam z bloga "Słodki przepiśnik Eweliny" klik. Zmieniłam troszkę składniki i sposób przygotowania. Pomimo to ciasto prezentuje się równie dobrze jak w przepiśniku i bardzo dobrze smakuje!


ciasto czekoladowe składniki : 7 jajek, 1 i 1/2 szklanki mąki zwykłej, 1szklanka cukru, 5 łyżek kakao, 1 łyżeczka proszku do pieczenia. 

wykonanie ciasto czekoladowe: Ubijamy białka na sztywno, wsypujemy porcjami cukier, dalej ubijając dodajemy żółtka a następnie małymi porcjami dodajemy mąkę, proszek, kakao przesiewając. Delikatnie mieszamy. Ciasto dzielimy na dwie blaszki wyłożone pergaminem mniej więcej po równo. Pieczemy w temperaturze 180stopni około 25min. Gdy ciasto wystygnie ściągamy papier. 

masa jabłkowa składniki : 1kg jabłek (najlepiej szara reneta), 2 galaretki cytrynowe, 2 łyżki masła

masa jabłkowa wykonanie: Jabłka obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Masło roztapiamy dodajemy starte jabłka podsmażając aż się rozprażą. Ściągamy z palnika i wsypujemy 2 galaretki i mieszamy.    

masa budyniowa składniki: 1/2 l mleka, 1/2 szklanki cukru, 2 żółtka, 2 łyżki mąki zwykłej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, kostka masła. Dodatkowo dwa opakowania pierników w czekoladzie, polewa czekoladowa. 

masa budyniowa wykoannie: 2żółtka, mąkę zwykła i ziemniaczaną mieszamy z jedną szklanką zimnego mleka. Drugą szklankę mleka zagotować z cukrem i wlać do rozmieszanego budyniu. Mieszać energicznie i zagotować cały czas energicznie mieszając aby nie powstały grudki. Masę miksujemy i dodajemy porcjami do masła.

   

Przełożenie ciasta: 
Biszkopty należy napączować ( 1/2 szklanki przegotowanej wody,  2łyżki soku z cytryny i 1 łyżeczka cukru.)

1.Blat biszkoptowy.
2.Masa jabłkowa.
3.Pierniki.
4.Masa budyniowa.
5. Blat biszkoptowy.
6.Polewa czekoladowa.

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

BABKA MARMURKOWA.

Pozostając w temacie Wielkanocnym dzisiaj przygotowałam dal was kolejny przepis na babkę. Tym razem będzie to marmurkowe ciasto które przepięknie prezentuje się na wielkanocnym stole. Mam nadzieję, że przepis wam się spodoba i w przyszłości wykonacie którąś z moich ulubionych bab.

składniki: 200g mąki pszennej, 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej, 6 jajek, 200g cukru, 1 stopiona kostka margaryny (Kasia), cukier wanilinowy, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 2 łyżki kakao, polewa kakaowa lub cukier puder do posypania.


wykonanie: Należy utrzymać wszystkie składniki w temperaturze pokojowej. Jajka ubijać z cukrem i cukrem wanilinowym aż masa podwoi objętość. Dodać oba rodzaje mąki i proszek do pieczenia. Wymieszać delikatnie szpatułką. Mieszając dodawać stopniowo masło. Wystudzone 2/3 ciasta wylać do foremki wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą. Resztę ciasta wymieszać z kakao. Ciemne ciasto wylać na jasne. Piec 45minw tem. 180C. Upieczone ciasto wyciągnąć z foremki i dowolnie udekorować.


Pozdrawiam!

poniedziałek, 2 lutego 2015

Ciasto kruche z wiśniami.

Przepis jest bardzo prosty. Ciasto wychodzi za każdym razem a większość składników mamy w domu zawsze pod ręką.


składniki ciasto: 3 szklanki mąki, 1/2 szklanki cukru pudru, 250 dag margaryny (Kasia), 6 żółtek, 4 łyżki kwaśnej śmietany, 3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia.
wykonanie: mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, połączyć z margaryną, dokładnie siekając nożem. Dodać żółtka, cukier, śmietanę.Szybko wyrobić (zbyt długie wyrabianie powoduje utratę kruchości).
masa wiśniowa składniki: słoik dżemu wiśniowego, ok. 750g mrożonych wiśni lub świeżych w sezonie, kokos, tłuszcz do posmarowania blaszki.

wykonanie: Blaszkę o wymiarach 23/35cm natłuścić i posypać wiórkami kokosowymi. 2/3 ciasta rozwałkować i przełożyć do foremki. Resztę ciasta zagnieść z dwiema łyżkami kokosu i schłodzić tak aby można było zetrzeć ciasto na tarce.
Mrożone wiśnie rozmrozić, odsączyć z nadmiaru soku. Ciasto posmarować dżemem wiśniowym, ułożyć wiśnie.

 

składniki pianka: 6 białek, szklanka cukru, 2 łyżki mąki ziemniaczanej.
wykonanie pianka: 6 białek ubić na sztywno, dodawać cukier, mąkę ziemniaczaną. Piankę wyłożyć na wiśnie. Schłodzone ciasto zetrzeć na tarce.Piec około 45min w tem. 180 stopni. Dowolnie udekorować.

wtorek, 6 stycznia 2015

Kulebiak z nadzieniem z kapusty i grzybów.

Kulebiak możemy podawać jako danie obiadowe lub jako dodatek do czystych zup.


składniki ciasto: 1/2 kg mąki, 5dag drożdży, 1szklanka mleka, 5dag masła, 2płaskie łyżeczki soli

składniki na nadzienie: 1kg kiszonej kapusty, 5dag suszonych grzybów, 2cebule, sól, pieprz do smaku, tłuszcz, kminek, ewentualnie mak. 


wykonanie nadzienia: Grzyby moczymy w wodzie następnie gotujemy, odcedzamy i kroimy w paseczki. Kapustę ugotować, odcisnąć i posiekać. Cebulę pokroić w kosteczkę, zeszklić na tłuszczu. Kapustę wymieszać z cebulą, grzybami, doprawić solą i pieprzem. 

wykonanie ciasta: Drożdże rozetrzeć cukrem, gdy się rozpuszczą zalać ciepłym mlekiem. Mąkę przesiać do miski. Dodać mleko z drożdżami, sól i jajka. Wyrobić ciasto, tłuszcz stopić, dodać do ciasta i dalej wyrabiać aż ciasto zacznie odstawać od miski. Przykryć serwetką i odstawić do wyrośnięcia. Gdy ciasto powiększy objętość wyłożyć je na deskę, rozwałkować na kształt prostokąta rozsmarować nadzienie i zwinąć jak makowiec. Ułożyć miejscem złączenia do dołu na posmarowaną tłuszczem blaszkę. Odstawić do wyrośnięcia. Wyrośnięty kulebiak smarujemy rozmąconym jajkiem, można posypać gruboziarnistą solą, kminkiem lub makiem. Pieczemy w temperaturze 200stopni około godziny. Gorący kulebiak kroimy na grube plastry. Podajemy na gorąco z czystym czerwonym barszczem. 

sobota, 27 grudnia 2014

Piernik Staropolski.

Przepis ten przekazuje się w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Pamiętam smak i zapach roznoszący się domu w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Ciasto zarabiam 4 tygodnie wcześniej dokładnie w Andrzejki  ale może ono leżeć w chłodzie nawet 5-6 tygodni.
 
 
składniki: 25dag miodu, 1 nie pełna szklanka cukru kryształu, 125g margaryny (Kasia), 1/2 kg mąki tortowej, 2 jajka, 1 i 1/2 płaskiej łyżeczki sody, 1/4 szklanki melka, 1/4 łyżeczki soli, 1 przyprawa do piernika, 1/4łyżeczki mielonego imbiru, powidło śliwkowe do przekładania.
 
wykonanie: miód, masło, cukier podgrzać na bardzo małym ogniu, doprowadzić do wrzenia, rozmieszać i ostudzić. Do chłodnej masy dodać mąkę, jajka, sodę rozpuszczoną w mleku, sól przyprawę i imbir. Ciasto starannie wyrobić drewnianą łyżką (może być ono luźne ale stężeje podczas leżakowania). Ciasto przełożyć do platikowego pojemnika, przykryć i wstawić do lodówki. Można też użyć glinianego garnka i nakryć ściereczką i trzymać w chłodnym pomieszczeniu. Ciasto pieczemy 3-4 dni przed świętami. Należy podzielić je na 3 równe części, deskę obsypać mąką (ciasto lubi się przyklejać) i rozwałkować. Pieczemy je w formie wysmarowanej tłuszczem w temperaturze 175 stopni około 20min. Ostudzone placki smarujemy podgrzanym powidłem. Zawijamy w pergamin i odstawiamy na 3-4 dni. Piernik obsypujemy cukrem pudrem lub oblewamy polewą czekoladową.
 
 
 
 
 
 
 


piątek, 26 grudnia 2014

Tort czekoladowy z Malteserami.

Ten wytworny i jednocześnie łatwy i przepyszny tort doskonale nadaje się na wszelkie uroczyse okazje urodziny, imieniny. Tym razem postanowiłam coś zmienić. Do tortu czekoladowego dołożyłam jeden krążek biszkoptu jasnego.
 

Przygotować tortownicę, wyciąć krążek z papieru do pieczenia a boki natłuścić i posypać bułką tartą.
 
Ciasto czekoladowe
składniki: 25dag margaryny, 4łyżki wody, 25dag cukru, 3łyżki kakao, 4 jajka, 15dag mąki tortowej, 10dag zmielonych orzechów włoskich, jedna łyżeczka proszku do pieczenia.
 
wykonanie: Margarynę wodę, cukier i kakao podgrzewać w rondelku aż się rozpuszczą, gotować na małym ogniu około 3min cały czas mieszając. Masę wystudzić. Wbić 4 żółtka zmiksować dodać mąkę orzechy i proszek do pieczenia. Wymieszać. Białka ubić i połączyć delikatnie. Ciasto wyłożyć do formy, wstawić do piekarnika o temp. 190stopni i piec 40min. Po wysudzeniu ciasto przekroić na pół.
 
Masa czekoladowa.
składniki: 1 i 1/2 kostki miękkiego masła, 4 łyżki cukru pudru, tabliczka gorzkiej czekolady.
 
wykonanie: Miękkie masło ucieramy aż będzie puszyste, dodajemy cukier puder i roztopioną czekoladę- mieszamy.
 
Blaty ciasta przed przełożeniem można nasączyc mocnym naparem z kawy. Jeżeli tort jest przeznaczony dla dorosłych do naparu można dodać trochę alkoholu np. rumu.
 
 
 
Przekładamy blaty tortu masą w środek można dołożyć jasny biszkopt lub podłużne biszkopty [Przepis na jasny biszkopt (klilknij tutaj)]. Resztą masy posmarować wieżch i boki tortu.
 
Do dekoracji tortu potrzebna będzie polewa czekoladowa i około 350-400g Malteserów np. z Biedronki. Polewę można wykonać samamu.
 
Polewa czekoladowa
 
składniki: pół kostki margaryny, 5 łyżek cukru pudru, 3 łyżki kakao, 2 łyżki wody, jedna łyżka żelatyny, pięć łyżek kwaśnej śmietany.
 
wykoannie: w wodzie rozpuścić żelatynę. Cukier kakao, margarynę i rozpuszczoną żelatynę dobrze wymieszać i stopniowo podgrzewać do połączenia składników. Nie zagotować! Po wystudzeniu dodać śmietanę, wymieszać. Oblać tort i nożem wygładzić powierzchnię. Polewa jest bardzo plastyczna i błyszcząca ale trzeba sprężać się z dekorowaniem gdyż szybko tężeje.