Pokazywanie postów oznaczonych etykietą przepisy. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą przepisy. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 6 stycznia 2015

Kulebiak z nadzieniem z kapusty i grzybów.

Kulebiak możemy podawać jako danie obiadowe lub jako dodatek do czystych zup.


składniki ciasto: 1/2 kg mąki, 5dag drożdży, 1szklanka mleka, 5dag masła, 2płaskie łyżeczki soli

składniki na nadzienie: 1kg kiszonej kapusty, 5dag suszonych grzybów, 2cebule, sól, pieprz do smaku, tłuszcz, kminek, ewentualnie mak. 


wykonanie nadzienia: Grzyby moczymy w wodzie następnie gotujemy, odcedzamy i kroimy w paseczki. Kapustę ugotować, odcisnąć i posiekać. Cebulę pokroić w kosteczkę, zeszklić na tłuszczu. Kapustę wymieszać z cebulą, grzybami, doprawić solą i pieprzem. 

wykonanie ciasta: Drożdże rozetrzeć cukrem, gdy się rozpuszczą zalać ciepłym mlekiem. Mąkę przesiać do miski. Dodać mleko z drożdżami, sól i jajka. Wyrobić ciasto, tłuszcz stopić, dodać do ciasta i dalej wyrabiać aż ciasto zacznie odstawać od miski. Przykryć serwetką i odstawić do wyrośnięcia. Gdy ciasto powiększy objętość wyłożyć je na deskę, rozwałkować na kształt prostokąta rozsmarować nadzienie i zwinąć jak makowiec. Ułożyć miejscem złączenia do dołu na posmarowaną tłuszczem blaszkę. Odstawić do wyrośnięcia. Wyrośnięty kulebiak smarujemy rozmąconym jajkiem, można posypać gruboziarnistą solą, kminkiem lub makiem. Pieczemy w temperaturze 200stopni około godziny. Gorący kulebiak kroimy na grube plastry. Podajemy na gorąco z czystym czerwonym barszczem. 

wtorek, 9 grudnia 2014

Ciasto "Uśmiechnięte"

To przepis na jedno z moich ulubionych i prostych ciast. Jest  robione na bazie Murzynka. Ciasto przekładamy kremem i dowolnie dekorujemy, może być polane polewą czekoladową lub zalane tężejącą galaretką. 
 
 
Składnik:
Ciasto: 1 margaryna (ja używam margaryny "Kasia"), 1/2 szklanki cukru, 3 łyżki kakao, 5 łyżek wody, 6 jajek, 1 i 1/2 szklanki mąki tortowej, 3 łyżeczki proszku do pieczenia. Dodatkowo duża paczka biszkoptów (okrągłych) i słoiczek powidła. 

Krem: 1 budyń np. waniliowy, 1 łyżka mąki zwykłej, 1/2 litra mleka, 5 łyżek cukru, 1 cukier waniliowy, kostka masła.
Dowolna polewa czekoladowa. 
 
 
Wykonanie:
 
Formę posmarować masłem i posypać bułką tartą.
 Biszkopty smarujemy powidłem i łączymy ze sobą. Układamy rzędami taką ilość aby zmieściła się na blasze. 
Margarynę, cukier kakao i wodę gotujemy przez pięć minut. Schładzamy. Dodajemy jedno jajko i pięć żółtek, mąkę i proszek do pieczenia. Następnie mieszamy delikatnie mikserem. Białka ubijamy na sztywno i mieszamy delikatnie z ciastem już ręcznie. Zalewamy biszkopty i pieczemy w temperaturze 180 stopni około 35 min. Ciasto musi wystygnąć. 
Z podanych wyżej składników gotujemy krem budyniowy. Studzimy i ucieramy z kostką masła. Krem rozsmarowujemy na cieście i polewamy dowolną czekoladową polewą.