Pokazywanie postów oznaczonych etykietą sprawdzone przepisy. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą sprawdzone przepisy. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 9 kwietnia 2015

TORCIK SEROWY.

Dzisiejszym wpisem zamykam tematykę Świąt Wielkanocy w moim domu. Mam nadzieję, że to co przygotowałam zainspiruje kogoś do stworzenia przepysznych smakołyków i deserów dla całej rodziny.


Na spód pieczemy biszkopt z 2 jajek.

składniki biszkopt: 2 jaka. 2 łyżki cukru, 2łyżki mąki zwykłej. 

wykonanie biszkopt: Białka ubijamy na sztywno, dodajemy cukier i ciągle ubijając dodajemy powoli żółtka a na samym końcu mąkę. Delikatnie mieszamy. Masę wykładamy na dużą tortownicę o średnicy 30cm wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy tradycyjnie na złoty kolor w tem. 170C. Po wystudzeniu ściągamy papier.


 Tortownicę wykładamy dokładnie folią spożywczą pamiętając o zabezpieczeniu również brzegów. Delikatnie natłuszczamy folię olejem za pomocą pędzelka dzięki temu podczas ściągania masa ładnie odchodzi i boki pozostają w miarę równe. Wkładamy biszkopt i przygotowujemy masę serową.

składnik masa serowa: 1kg sera (w wiaderku), śmietana 30% kwaśna, cukier wanilinowy, 5 galaretek cytrynowych, sok z 1/2 cytryny, rodzynki.  
  
wykonie masa serowa: Galaretki rozpuszczamy w 3 szklankach wrzącej wody.Po rozpuszczeniu odlewamy 2 szklanki galaretki i dodajemy do nich jeszcze 1/2 szklanki wrzącej wody. Pozostała ilość zostawiamy do wystygnięcia. Ser mieszamy mikserem na niskich obrotach. Dodajemy sok z cytryny i rodzynki. Śmietanę ubijamy z cukrem wanilinowym.  Do sera dodajemy ubitą śmietanę i żelującą galaretkę. Masę serową wlewamy na biszkopt i wkładamy do lodówki. Gdy ser stężeje (bardzo szybko) zalewamy go galaretkami  (odstawionymi -2 i 1/2 szklanki) i schładzamy w lodówce.


Torcik serowy jest bardzo orzeźwiający i sprawdzi się również latem.

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

BABKA MARMURKOWA.

Pozostając w temacie Wielkanocnym dzisiaj przygotowałam dal was kolejny przepis na babkę. Tym razem będzie to marmurkowe ciasto które przepięknie prezentuje się na wielkanocnym stole. Mam nadzieję, że przepis wam się spodoba i w przyszłości wykonacie którąś z moich ulubionych bab.

składniki: 200g mąki pszennej, 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej, 6 jajek, 200g cukru, 1 stopiona kostka margaryny (Kasia), cukier wanilinowy, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 2 łyżki kakao, polewa kakaowa lub cukier puder do posypania.


wykonanie: Należy utrzymać wszystkie składniki w temperaturze pokojowej. Jajka ubijać z cukrem i cukrem wanilinowym aż masa podwoi objętość. Dodać oba rodzaje mąki i proszek do pieczenia. Wymieszać delikatnie szpatułką. Mieszając dodawać stopniowo masło. Wystudzone 2/3 ciasta wylać do foremki wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą. Resztę ciasta wymieszać z kakao. Ciemne ciasto wylać na jasne. Piec 45minw tem. 180C. Upieczone ciasto wyciągnąć z foremki i dowolnie udekorować.


Pozdrawiam!

wtorek, 17 lutego 2015

Drożdżowe talarki.

W końcowym okresie karnawału na moim stole zawsze pojawiają się nadziewane talarki drożdżowe. Wszyscy uwielbiają ich smak, dlatego znikają w kilka chwil. Polecam wam mój sprawdzony przepis na ten pyszny deser.



składniki: 500g mąki, 50g drożdży, 2 łyżki cukru pudru, cukier waniliowy, 3 żółtka, zapach cytrynowy, 100g stopionego masła lub margaryny, 250ml letniego mleka, słodkie nadzienie

wykonanie: Mąkę przesiać do miski. Z drożdży, cukru, 2 łyżek mleka zrobić rozczyn. Gdy będzie gotowy dodać do mąki, dodać sól, cukier waniliowy, aromat cytrynowy i stopione masło. Wszystkie składniki wymieszać i wlewać stopniowo mleko. Ciasto wyrabiać tak długo aż będzie gładkie. Pozostawić w ciepłym miejscu, przykryć i poczekać aż wyrośnie.


Gdy ciasto podwoi swoją objętość, krótko wyrabiać, rozwałkować na grubość 1cm. Z ciasta wyciąć krążki a z każdego krążka wyciąć jeszcze jeden mniejszy na środku tak by powstała niewielkich rozmiarów dziurka (można użyć szklanki i kieliszka). Talarki pieczemy na rozgrzanym tłuszczu aż do uzyskania złotego koloru z obu stron. Gotowe wyciągamy i układamy na papierowym ręczniku w celu odsączenia nadmiaru tłuszczu. Talarki napełniamy słodkim nadzieniem i posypujemy cukrem pudrem.