Pokazywanie postów oznaczonych etykietą smaczne śniadanie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą smaczne śniadanie. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 5 marca 2015

Racuchy z jabłkami.

Do napisania tego przepisu namówiła mnie córka. Uważa, że racuchy to jedna z najlepszych ciepłych przekąsek które można zaserwować w domu. Smakują zarówno małym jak i dużym! Polecam mój pyszny i sprawdzony przepis.

 składniki: 1/2 kg mąki, 2 szklanki mleka, 50g drożdży, 2 jajka, 1 łyżka cukru, szczypta soli, ok. 1/2kg kwaśnych jabłek, olej do smażenia, cukier puder. 

wykonanie: Drożdże dokładnie rozcieramy z cukrem i łyżką ciepłego mleka i odstawiamy do wyrośnięcia. Wyrośnięty rozczyn dodajemy do przesianej mąki, wlewamy mleko, dodajemy żółtka z dwóch jajek i sól.Dokładnie mieszamy (powinno mieć konsystencję gęstej śmietany). Odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy wyrośnie ubijamy pianę z białek i mieszamy z ciastem bardzo delikatnie- odstawiamy na 15min. 
Jabłka obieramy i kroimy na plasterki . Na patelni rozgrzewamy małą ilość oleju i kładziemy ciasto łyżką formując okrągłe racuszki w które wtykamy kawałki jabłek. Gdy ciasto będzie złociste obracamy na drugą stronę  stopniowo dolewając trochę tłuszczu. Usmażone racuchy posypujemy cukrem pudrem. Zamiast jabłek można dodać też inne owoce sezonowe- ja polecam jagody i brzoskwinie.

niedziela, 4 stycznia 2015

Rogaliki drożdżowe i drożdżówki z makiem.

Puszyste, delikatne i pachnące ciasto drożdżowe to coś co uwielbiają moi domownicy. Przepis znam od lat i wypróbowałam go już kilkukrotnie. Wychodzi obłędnie za każdym razem!


składniki: 1/2 kg mąki, 6 dag drożdży, 1 szklanka cukru, 1 szklanka mleka, 4 żółtka, 12 dag masła, cukier waniliowy, szczypta soli, 1 słoik marmolady wieloowocowej lub kajmak.


wykonanie rogaliki: Drożdże rozkruszyć a następnie rozetrzeć z cukrem. Gdy się rozpłyną wlać do nich lekko podgrzane mleko. Mąkę przesiać do miski, dodać szczyptę soli. Wlać rozczyn z drożdży, dodać żółtka, pozostały cukier i cukier waniliowy. Dokładnie wyrobić. Gdy ciasto odstawać od ścianek naczynia dodać roztopione ciepłe ale nie gorące masło. Ponownie wyrobić i przykryć ściereczką. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi objętość wykładamy kawałek na deskę i rozwałkujemy na kształt prostokąta o grubości 0,5cm. Ciasto kroimy na 12cm paski i każdy nacinamy na kształt trójkątów. Nałożyć marmoladę lub dowolne nadzienie i formować rogaliki. Zostawić do wyrośnięcia a następnie posmarować rozmąconym jajkiem. Piec w temperaturze 200stopni około 20min. 


Z pozostałej części ciasta polecam wykonanie drożdżowych bułeczek które będą fajną alternatywą na pyszne śniadanie przy gorącej czekoladzie lub kawie. 

 wykonanie bułeczki: Ciasto wyrośnięte wyłożyć na deskę oprószyć mąką i delikatnie uformować na kształt walca. Następnie podzielić i uformować bułeczki. Układać na posmarowanej tłuszczem blasze i odstawić do wyrośnięcia. Posmarować roztrzepanym jajkiem poprószyć makiem, cukrem lub kokosem. Piec w temperaturze 200 stopni około 20min.