Pokazywanie postów oznaczonych etykietą smaczne. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą smaczne. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 5 kwietnia 2015

BABKA POMARAŃCZOWA.

 Po długiej nieobecności wracam do blogowego świata z nowymi pomysłami na wypieki. Dziś przygotowałam dla was coś specjalnego. Babka pomarańczowa nie tylko ładnie wygląda ale również dobrze smakuje. Będzie idealnym dopełnieniem wielkanocnego menu.

 
składniki babka: 1szklanka cukru, 25 dag margaryny 
(Kasia), 5 jajek, 1 szklanka mąki zwykłej, 1 kisiel 3/4 l pomarańczowy+ jedna łyżka mąki ziemniaczanej, 1 łyżka proszku do pieczenia, cukier wanilinowy, 1 pomarańcza, tłuszcz, bułka tarta do posypania formy.


składniki lukier: 10 dag cukru pudru, 2 łyżki soku z pomarańczy.

wykonanie babka:  Pomarańczę sparzyć, osuszyć i utrzeć skórkę.  Masło utrzeć z cukrem i cukrem wanilinowym. Ucierając wbijać po jajku, następnie stopniowo dodawać przesianą mąkę, kisiel, mąkę ziemniaczaną  i proszek do pieczenia na końcu dodając powoli utartą skórkę z pomarańczy. Formę natłuścić, wysypać bułką tartą, przełożyć ciasto. Piec godzinę w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180C. Ostudzoną babkę wyciągnąć z formy i polać lukrem pomarańczowym.


 wykonanie lukier: sok z pomarańczy ucierać z cukrem pudrem do uzyskania jednolitej masy.

Pozdrawiam i życzę 
WESOŁYCH ŚWIĄT !

czwartek, 5 marca 2015

Racuchy z jabłkami.

Do napisania tego przepisu namówiła mnie córka. Uważa, że racuchy to jedna z najlepszych ciepłych przekąsek które można zaserwować w domu. Smakują zarówno małym jak i dużym! Polecam mój pyszny i sprawdzony przepis.

 składniki: 1/2 kg mąki, 2 szklanki mleka, 50g drożdży, 2 jajka, 1 łyżka cukru, szczypta soli, ok. 1/2kg kwaśnych jabłek, olej do smażenia, cukier puder. 

wykonanie: Drożdże dokładnie rozcieramy z cukrem i łyżką ciepłego mleka i odstawiamy do wyrośnięcia. Wyrośnięty rozczyn dodajemy do przesianej mąki, wlewamy mleko, dodajemy żółtka z dwóch jajek i sól.Dokładnie mieszamy (powinno mieć konsystencję gęstej śmietany). Odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy wyrośnie ubijamy pianę z białek i mieszamy z ciastem bardzo delikatnie- odstawiamy na 15min. 
Jabłka obieramy i kroimy na plasterki . Na patelni rozgrzewamy małą ilość oleju i kładziemy ciasto łyżką formując okrągłe racuszki w które wtykamy kawałki jabłek. Gdy ciasto będzie złociste obracamy na drugą stronę  stopniowo dolewając trochę tłuszczu. Usmażone racuchy posypujemy cukrem pudrem. Zamiast jabłek można dodać też inne owoce sezonowe- ja polecam jagody i brzoskwinie.

wtorek, 17 lutego 2015

Drożdżowe talarki.

W końcowym okresie karnawału na moim stole zawsze pojawiają się nadziewane talarki drożdżowe. Wszyscy uwielbiają ich smak, dlatego znikają w kilka chwil. Polecam wam mój sprawdzony przepis na ten pyszny deser.



składniki: 500g mąki, 50g drożdży, 2 łyżki cukru pudru, cukier waniliowy, 3 żółtka, zapach cytrynowy, 100g stopionego masła lub margaryny, 250ml letniego mleka, słodkie nadzienie

wykonanie: Mąkę przesiać do miski. Z drożdży, cukru, 2 łyżek mleka zrobić rozczyn. Gdy będzie gotowy dodać do mąki, dodać sól, cukier waniliowy, aromat cytrynowy i stopione masło. Wszystkie składniki wymieszać i wlewać stopniowo mleko. Ciasto wyrabiać tak długo aż będzie gładkie. Pozostawić w ciepłym miejscu, przykryć i poczekać aż wyrośnie.


Gdy ciasto podwoi swoją objętość, krótko wyrabiać, rozwałkować na grubość 1cm. Z ciasta wyciąć krążki a z każdego krążka wyciąć jeszcze jeden mniejszy na środku tak by powstała niewielkich rozmiarów dziurka (można użyć szklanki i kieliszka). Talarki pieczemy na rozgrzanym tłuszczu aż do uzyskania złotego koloru z obu stron. Gotowe wyciągamy i układamy na papierowym ręczniku w celu odsączenia nadmiaru tłuszczu. Talarki napełniamy słodkim nadzieniem i posypujemy cukrem pudrem.

poniedziałek, 2 lutego 2015

Ciasto kruche z wiśniami.

Przepis jest bardzo prosty. Ciasto wychodzi za każdym razem a większość składników mamy w domu zawsze pod ręką.


składniki ciasto: 3 szklanki mąki, 1/2 szklanki cukru pudru, 250 dag margaryny (Kasia), 6 żółtek, 4 łyżki kwaśnej śmietany, 3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia.
wykonanie: mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, połączyć z margaryną, dokładnie siekając nożem. Dodać żółtka, cukier, śmietanę.Szybko wyrobić (zbyt długie wyrabianie powoduje utratę kruchości).
masa wiśniowa składniki: słoik dżemu wiśniowego, ok. 750g mrożonych wiśni lub świeżych w sezonie, kokos, tłuszcz do posmarowania blaszki.

wykonanie: Blaszkę o wymiarach 23/35cm natłuścić i posypać wiórkami kokosowymi. 2/3 ciasta rozwałkować i przełożyć do foremki. Resztę ciasta zagnieść z dwiema łyżkami kokosu i schłodzić tak aby można było zetrzeć ciasto na tarce.
Mrożone wiśnie rozmrozić, odsączyć z nadmiaru soku. Ciasto posmarować dżemem wiśniowym, ułożyć wiśnie.

 

składniki pianka: 6 białek, szklanka cukru, 2 łyżki mąki ziemniaczanej.
wykonanie pianka: 6 białek ubić na sztywno, dodawać cukier, mąkę ziemniaczaną. Piankę wyłożyć na wiśnie. Schłodzone ciasto zetrzeć na tarce.Piec około 45min w tem. 180 stopni. Dowolnie udekorować.

niedziela, 4 stycznia 2015

Rogaliki drożdżowe i drożdżówki z makiem.

Puszyste, delikatne i pachnące ciasto drożdżowe to coś co uwielbiają moi domownicy. Przepis znam od lat i wypróbowałam go już kilkukrotnie. Wychodzi obłędnie za każdym razem!


składniki: 1/2 kg mąki, 6 dag drożdży, 1 szklanka cukru, 1 szklanka mleka, 4 żółtka, 12 dag masła, cukier waniliowy, szczypta soli, 1 słoik marmolady wieloowocowej lub kajmak.


wykonanie rogaliki: Drożdże rozkruszyć a następnie rozetrzeć z cukrem. Gdy się rozpłyną wlać do nich lekko podgrzane mleko. Mąkę przesiać do miski, dodać szczyptę soli. Wlać rozczyn z drożdży, dodać żółtka, pozostały cukier i cukier waniliowy. Dokładnie wyrobić. Gdy ciasto odstawać od ścianek naczynia dodać roztopione ciepłe ale nie gorące masło. Ponownie wyrobić i przykryć ściereczką. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi objętość wykładamy kawałek na deskę i rozwałkujemy na kształt prostokąta o grubości 0,5cm. Ciasto kroimy na 12cm paski i każdy nacinamy na kształt trójkątów. Nałożyć marmoladę lub dowolne nadzienie i formować rogaliki. Zostawić do wyrośnięcia a następnie posmarować rozmąconym jajkiem. Piec w temperaturze 200stopni około 20min. 


Z pozostałej części ciasta polecam wykonanie drożdżowych bułeczek które będą fajną alternatywą na pyszne śniadanie przy gorącej czekoladzie lub kawie. 

 wykonanie bułeczki: Ciasto wyrośnięte wyłożyć na deskę oprószyć mąką i delikatnie uformować na kształt walca. Następnie podzielić i uformować bułeczki. Układać na posmarowanej tłuszczem blasze i odstawić do wyrośnięcia. Posmarować roztrzepanym jajkiem poprószyć makiem, cukrem lub kokosem. Piec w temperaturze 200 stopni około 20min.



piątek, 26 grudnia 2014

Tort czekoladowy z Malteserami.

Ten wytworny i jednocześnie łatwy i przepyszny tort doskonale nadaje się na wszelkie uroczyse okazje urodziny, imieniny. Tym razem postanowiłam coś zmienić. Do tortu czekoladowego dołożyłam jeden krążek biszkoptu jasnego.
 

Przygotować tortownicę, wyciąć krążek z papieru do pieczenia a boki natłuścić i posypać bułką tartą.
 
Ciasto czekoladowe
składniki: 25dag margaryny, 4łyżki wody, 25dag cukru, 3łyżki kakao, 4 jajka, 15dag mąki tortowej, 10dag zmielonych orzechów włoskich, jedna łyżeczka proszku do pieczenia.
 
wykonanie: Margarynę wodę, cukier i kakao podgrzewać w rondelku aż się rozpuszczą, gotować na małym ogniu około 3min cały czas mieszając. Masę wystudzić. Wbić 4 żółtka zmiksować dodać mąkę orzechy i proszek do pieczenia. Wymieszać. Białka ubić i połączyć delikatnie. Ciasto wyłożyć do formy, wstawić do piekarnika o temp. 190stopni i piec 40min. Po wysudzeniu ciasto przekroić na pół.
 
Masa czekoladowa.
składniki: 1 i 1/2 kostki miękkiego masła, 4 łyżki cukru pudru, tabliczka gorzkiej czekolady.
 
wykonanie: Miękkie masło ucieramy aż będzie puszyste, dodajemy cukier puder i roztopioną czekoladę- mieszamy.
 
Blaty ciasta przed przełożeniem można nasączyc mocnym naparem z kawy. Jeżeli tort jest przeznaczony dla dorosłych do naparu można dodać trochę alkoholu np. rumu.
 
 
 
Przekładamy blaty tortu masą w środek można dołożyć jasny biszkopt lub podłużne biszkopty [Przepis na jasny biszkopt (klilknij tutaj)]. Resztą masy posmarować wieżch i boki tortu.
 
Do dekoracji tortu potrzebna będzie polewa czekoladowa i około 350-400g Malteserów np. z Biedronki. Polewę można wykonać samamu.
 
Polewa czekoladowa
 
składniki: pół kostki margaryny, 5 łyżek cukru pudru, 3 łyżki kakao, 2 łyżki wody, jedna łyżka żelatyny, pięć łyżek kwaśnej śmietany.
 
wykoannie: w wodzie rozpuścić żelatynę. Cukier kakao, margarynę i rozpuszczoną żelatynę dobrze wymieszać i stopniowo podgrzewać do połączenia składników. Nie zagotować! Po wystudzeniu dodać śmietanę, wymieszać. Oblać tort i nożem wygładzić powierzchnię. Polewa jest bardzo plastyczna i błyszcząca ale trzeba sprężać się z dekorowaniem gdyż szybko tężeje. 

czwartek, 18 grudnia 2014

Ciasto orzechowo-jabłkowe.

Ciasto podaje czasami zamiast tortu. Bardzo ładnie się prezentuje i ma wyjątkowy smak. Przygotowuję je na różne sposoby a to jeden z nich.
Przygotować blaszkę o wymiarach 33x23cm, wyłożyć papierem, boki wysmarować margaryną i obsypać bułką tartą.
 
Pieczemy dwa jasne biszkopty z trzech jajek. Przepis znajdziecie tutaj.
 
Ciasto orzechowo-jabłkowe
 
składniki: 6 dużych jabłek (Renety),6 jajek, 1 szklanka mielonych orzechów, 1 i 1/2 szklanki cukru pudru, 1 szklanka mąki zwykłej, 1 szklanka mąki krupczatki, 1 łyżeczka sody, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 łyżeczka kakao.
 
wykoanie : Jabłka obieramy i kroimy w kosteczkę. Zasypujemy 1 szklanką cukru pudru i zostawiamy na jedna godzinę. Jajka ubijamy jak na biszkopt, dodajemy 1/2 szklanki cukru pudru. Następnie przesiewamy mąki z sodą, kakao i proszkiem do pieczenia. Mieszamy i na końcu dodajmy odciśnięte jabłka z soku i orzechy. Mieszamy. Ciasto wylewamy do blaszki i pieczemy w temp. 180stopni aż ciasto będzie rumiane i będzie delikatnie odchodzić od blaszki.  Ciasto przekładamy maską kokosową.
 
Masa kokosowa
 
 składniki: budyń waniliowy duży(Delecta na 3/4l melka), mleko, niepełna szklanka wiórków koskowych, 5 łyżek cukru, 2 kostki masła lub margaryny Kasi.
 
wykonanie:  Do gotującego mleka wsypujemy 5 łyżek cukru, dodajemy budyń. Wsypujemy niepełną szklankę wiórków kokosowych. Studzimy. Ucieramy dwie kostki masła i dajemy po łyżce wystudzonego budyniu. Mieszamy aż masa będzie puszysta. Ciasto przekładamy masą i dowolnie dekorujemy. Można polać polewą czekoladową.
 


wtorek, 9 grudnia 2014

Ciasto "Uśmiechnięte"

To przepis na jedno z moich ulubionych i prostych ciast. Jest  robione na bazie Murzynka. Ciasto przekładamy kremem i dowolnie dekorujemy, może być polane polewą czekoladową lub zalane tężejącą galaretką. 
 
 
Składnik:
Ciasto: 1 margaryna (ja używam margaryny "Kasia"), 1/2 szklanki cukru, 3 łyżki kakao, 5 łyżek wody, 6 jajek, 1 i 1/2 szklanki mąki tortowej, 3 łyżeczki proszku do pieczenia. Dodatkowo duża paczka biszkoptów (okrągłych) i słoiczek powidła. 

Krem: 1 budyń np. waniliowy, 1 łyżka mąki zwykłej, 1/2 litra mleka, 5 łyżek cukru, 1 cukier waniliowy, kostka masła.
Dowolna polewa czekoladowa. 
 
 
Wykonanie:
 
Formę posmarować masłem i posypać bułką tartą.
 Biszkopty smarujemy powidłem i łączymy ze sobą. Układamy rzędami taką ilość aby zmieściła się na blasze. 
Margarynę, cukier kakao i wodę gotujemy przez pięć minut. Schładzamy. Dodajemy jedno jajko i pięć żółtek, mąkę i proszek do pieczenia. Następnie mieszamy delikatnie mikserem. Białka ubijamy na sztywno i mieszamy delikatnie z ciastem już ręcznie. Zalewamy biszkopty i pieczemy w temperaturze 180 stopni około 35 min. Ciasto musi wystygnąć. 
Z podanych wyżej składników gotujemy krem budyniowy. Studzimy i ucieramy z kostką masła. Krem rozsmarowujemy na cieście i polewamy dowolną czekoladową polewą.