Pokazywanie postów oznaczonych etykietą przepis. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą przepis. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 4 stycznia 2015

Rogaliki drożdżowe i drożdżówki z makiem.

Puszyste, delikatne i pachnące ciasto drożdżowe to coś co uwielbiają moi domownicy. Przepis znam od lat i wypróbowałam go już kilkukrotnie. Wychodzi obłędnie za każdym razem!


składniki: 1/2 kg mąki, 6 dag drożdży, 1 szklanka cukru, 1 szklanka mleka, 4 żółtka, 12 dag masła, cukier waniliowy, szczypta soli, 1 słoik marmolady wieloowocowej lub kajmak.


wykonanie rogaliki: Drożdże rozkruszyć a następnie rozetrzeć z cukrem. Gdy się rozpłyną wlać do nich lekko podgrzane mleko. Mąkę przesiać do miski, dodać szczyptę soli. Wlać rozczyn z drożdży, dodać żółtka, pozostały cukier i cukier waniliowy. Dokładnie wyrobić. Gdy ciasto odstawać od ścianek naczynia dodać roztopione ciepłe ale nie gorące masło. Ponownie wyrobić i przykryć ściereczką. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi objętość wykładamy kawałek na deskę i rozwałkujemy na kształt prostokąta o grubości 0,5cm. Ciasto kroimy na 12cm paski i każdy nacinamy na kształt trójkątów. Nałożyć marmoladę lub dowolne nadzienie i formować rogaliki. Zostawić do wyrośnięcia a następnie posmarować rozmąconym jajkiem. Piec w temperaturze 200stopni około 20min. 


Z pozostałej części ciasta polecam wykonanie drożdżowych bułeczek które będą fajną alternatywą na pyszne śniadanie przy gorącej czekoladzie lub kawie. 

 wykonanie bułeczki: Ciasto wyrośnięte wyłożyć na deskę oprószyć mąką i delikatnie uformować na kształt walca. Następnie podzielić i uformować bułeczki. Układać na posmarowanej tłuszczem blasze i odstawić do wyrośnięcia. Posmarować roztrzepanym jajkiem poprószyć makiem, cukrem lub kokosem. Piec w temperaturze 200 stopni około 20min.



sobota, 27 grudnia 2014

Piernik Staropolski.

Przepis ten przekazuje się w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Pamiętam smak i zapach roznoszący się domu w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Ciasto zarabiam 4 tygodnie wcześniej dokładnie w Andrzejki  ale może ono leżeć w chłodzie nawet 5-6 tygodni.
 
 
składniki: 25dag miodu, 1 nie pełna szklanka cukru kryształu, 125g margaryny (Kasia), 1/2 kg mąki tortowej, 2 jajka, 1 i 1/2 płaskiej łyżeczki sody, 1/4 szklanki melka, 1/4 łyżeczki soli, 1 przyprawa do piernika, 1/4łyżeczki mielonego imbiru, powidło śliwkowe do przekładania.
 
wykonanie: miód, masło, cukier podgrzać na bardzo małym ogniu, doprowadzić do wrzenia, rozmieszać i ostudzić. Do chłodnej masy dodać mąkę, jajka, sodę rozpuszczoną w mleku, sól przyprawę i imbir. Ciasto starannie wyrobić drewnianą łyżką (może być ono luźne ale stężeje podczas leżakowania). Ciasto przełożyć do platikowego pojemnika, przykryć i wstawić do lodówki. Można też użyć glinianego garnka i nakryć ściereczką i trzymać w chłodnym pomieszczeniu. Ciasto pieczemy 3-4 dni przed świętami. Należy podzielić je na 3 równe części, deskę obsypać mąką (ciasto lubi się przyklejać) i rozwałkować. Pieczemy je w formie wysmarowanej tłuszczem w temperaturze 175 stopni około 20min. Ostudzone placki smarujemy podgrzanym powidłem. Zawijamy w pergamin i odstawiamy na 3-4 dni. Piernik obsypujemy cukrem pudrem lub oblewamy polewą czekoladową.
 
 
 
 
 
 
 


piątek, 19 grudnia 2014

Uniwersalny przepis na biszkopt.

składniki : 3 jajka, 3 łyżki cukru, 3łyżki mąki pszennej, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, 1/2łyżecki proszku do pieczenia.
 wykonanie: Przygotować formę (wyłożyć pergaminem, wysmarować boki margaryną i obsypać bułką tartą). Białka ubić na sztywno, dodać cukier, żółtka i przesiać mąki z proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać szpatułką. Ciasto wylewamy na formę i pieczemy w temperaturze 180 stopni na złoty kolor (+/-25min). 

czwartek, 18 grudnia 2014

Ciasto orzechowo-jabłkowe.

Ciasto podaje czasami zamiast tortu. Bardzo ładnie się prezentuje i ma wyjątkowy smak. Przygotowuję je na różne sposoby a to jeden z nich.
Przygotować blaszkę o wymiarach 33x23cm, wyłożyć papierem, boki wysmarować margaryną i obsypać bułką tartą.
 
Pieczemy dwa jasne biszkopty z trzech jajek. Przepis znajdziecie tutaj.
 
Ciasto orzechowo-jabłkowe
 
składniki: 6 dużych jabłek (Renety),6 jajek, 1 szklanka mielonych orzechów, 1 i 1/2 szklanki cukru pudru, 1 szklanka mąki zwykłej, 1 szklanka mąki krupczatki, 1 łyżeczka sody, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 łyżeczka kakao.
 
wykoanie : Jabłka obieramy i kroimy w kosteczkę. Zasypujemy 1 szklanką cukru pudru i zostawiamy na jedna godzinę. Jajka ubijamy jak na biszkopt, dodajemy 1/2 szklanki cukru pudru. Następnie przesiewamy mąki z sodą, kakao i proszkiem do pieczenia. Mieszamy i na końcu dodajmy odciśnięte jabłka z soku i orzechy. Mieszamy. Ciasto wylewamy do blaszki i pieczemy w temp. 180stopni aż ciasto będzie rumiane i będzie delikatnie odchodzić od blaszki.  Ciasto przekładamy maską kokosową.
 
Masa kokosowa
 
 składniki: budyń waniliowy duży(Delecta na 3/4l melka), mleko, niepełna szklanka wiórków koskowych, 5 łyżek cukru, 2 kostki masła lub margaryny Kasi.
 
wykonanie:  Do gotującego mleka wsypujemy 5 łyżek cukru, dodajemy budyń. Wsypujemy niepełną szklankę wiórków kokosowych. Studzimy. Ucieramy dwie kostki masła i dajemy po łyżce wystudzonego budyniu. Mieszamy aż masa będzie puszysta. Ciasto przekładamy masą i dowolnie dekorujemy. Można polać polewą czekoladową.