Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasto. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasto. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 5 lutego 2015

Tarta z czekoladą i bezą.

Kiedy dowiedziałam się o konkursie postanowiłam wziąć w nim udział. Motywem przewodnim jest czekolada a to mój pomysł na słodkie czekoladowe co nieco!
 

ciasto składniki: 30 dag mąki, 20 dag masła, 10 dag cukru, 2 żółtka, 1-2łyżki śmietany, szczypta soli

wykonanie: Z podanych składników szybko zagnieść kruche ciasto. Schłodzić je w lodówce a następnie rozwałkować na placek o grubości 5mm. Przełożyć do formy o średnicy 28cm. Spód ciasta nakłuwać widelcem , przykryć pergaminem i obciążyć ziarnami grochu lub fasoli. Piec 15min w temperaturze 200 stopni. 


składniki kremu: 2szklanki mleka, opakowanie budyniu czekoladowego (duży Delecta na 3/4 l mleka), tabliczka gorzkiej czekolady, 2 łyżki cukru, 2 żółtka, kieliszek likieru kawowego 

wykonanie: Z mleka, proszku budyniowego oraz cukru ugotować budyń(według przepisu podanego na opakowaniu). Dodać startą czekoladę. Mieszając lekko ostudzić. Budyń połączyć z żółtkami i likierem kawowym, rozsmarować na spodzie tarty. 



   składnik bezy: 2 białka, 15 dag cukru pudru
Ponadto do dekoracji: świeża mięta, maliny świeże lub mrożone

wykonanie: Białka ubić na sztywną pianę. Dodać cukier puder i razem ubijać jeszcze 5min. Wierzch tarty ozdobić bezą. Ciasto piec jeszcze 30min 2 temperaturze 180 stopni. 
Gotowe ciasto udekorować listkami mięty i malinami. Smacznego !

http://tortadellafiglia.com/chocolate-contest/?lang=pl

niedziela, 4 stycznia 2015

Rogaliki drożdżowe i drożdżówki z makiem.

Puszyste, delikatne i pachnące ciasto drożdżowe to coś co uwielbiają moi domownicy. Przepis znam od lat i wypróbowałam go już kilkukrotnie. Wychodzi obłędnie za każdym razem!


składniki: 1/2 kg mąki, 6 dag drożdży, 1 szklanka cukru, 1 szklanka mleka, 4 żółtka, 12 dag masła, cukier waniliowy, szczypta soli, 1 słoik marmolady wieloowocowej lub kajmak.


wykonanie rogaliki: Drożdże rozkruszyć a następnie rozetrzeć z cukrem. Gdy się rozpłyną wlać do nich lekko podgrzane mleko. Mąkę przesiać do miski, dodać szczyptę soli. Wlać rozczyn z drożdży, dodać żółtka, pozostały cukier i cukier waniliowy. Dokładnie wyrobić. Gdy ciasto odstawać od ścianek naczynia dodać roztopione ciepłe ale nie gorące masło. Ponownie wyrobić i przykryć ściereczką. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi objętość wykładamy kawałek na deskę i rozwałkujemy na kształt prostokąta o grubości 0,5cm. Ciasto kroimy na 12cm paski i każdy nacinamy na kształt trójkątów. Nałożyć marmoladę lub dowolne nadzienie i formować rogaliki. Zostawić do wyrośnięcia a następnie posmarować rozmąconym jajkiem. Piec w temperaturze 200stopni około 20min. 


Z pozostałej części ciasta polecam wykonanie drożdżowych bułeczek które będą fajną alternatywą na pyszne śniadanie przy gorącej czekoladzie lub kawie. 

 wykonanie bułeczki: Ciasto wyrośnięte wyłożyć na deskę oprószyć mąką i delikatnie uformować na kształt walca. Następnie podzielić i uformować bułeczki. Układać na posmarowanej tłuszczem blasze i odstawić do wyrośnięcia. Posmarować roztrzepanym jajkiem poprószyć makiem, cukrem lub kokosem. Piec w temperaturze 200 stopni około 20min.



wtorek, 9 grudnia 2014

Ciasto "Uśmiechnięte"

To przepis na jedno z moich ulubionych i prostych ciast. Jest  robione na bazie Murzynka. Ciasto przekładamy kremem i dowolnie dekorujemy, może być polane polewą czekoladową lub zalane tężejącą galaretką. 
 
 
Składnik:
Ciasto: 1 margaryna (ja używam margaryny "Kasia"), 1/2 szklanki cukru, 3 łyżki kakao, 5 łyżek wody, 6 jajek, 1 i 1/2 szklanki mąki tortowej, 3 łyżeczki proszku do pieczenia. Dodatkowo duża paczka biszkoptów (okrągłych) i słoiczek powidła. 

Krem: 1 budyń np. waniliowy, 1 łyżka mąki zwykłej, 1/2 litra mleka, 5 łyżek cukru, 1 cukier waniliowy, kostka masła.
Dowolna polewa czekoladowa. 
 
 
Wykonanie:
 
Formę posmarować masłem i posypać bułką tartą.
 Biszkopty smarujemy powidłem i łączymy ze sobą. Układamy rzędami taką ilość aby zmieściła się na blasze. 
Margarynę, cukier kakao i wodę gotujemy przez pięć minut. Schładzamy. Dodajemy jedno jajko i pięć żółtek, mąkę i proszek do pieczenia. Następnie mieszamy delikatnie mikserem. Białka ubijamy na sztywno i mieszamy delikatnie z ciastem już ręcznie. Zalewamy biszkopty i pieczemy w temperaturze 180 stopni około 35 min. Ciasto musi wystygnąć. 
Z podanych wyżej składników gotujemy krem budyniowy. Studzimy i ucieramy z kostką masła. Krem rozsmarowujemy na cieście i polewamy dowolną czekoladową polewą.