Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pieczenie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pieczenie. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 19 maja 2015

Chleb wiejski na zakwasie.


 Coraz częściej przypominamy sobie smak i zalety domowego pieczywa.  Dietetycy zalecają domowe wyroby które są przecież najsmaczniejsze a co najważniejsze najzdrowsze. Raz na jakiś czas serwuję więc w moim domu domowy chleb na zakwasie który długo pozostaje świeży i nie wysycha.

Składniki część I (na rozczyn): 0,5kg mąki, 1 szklanka letniej wody, 1 szklanka zakwasu na żurek, 2 dag drożdży

Z tych składników należy wykonać rozczyn. Jest dość rzadki. Należy go przykryć np. ściereczką i odstawić na 12godzin. 


Składniki część II: 1.5 kg mąki, 1/2 litra letniej wody, 3 dag drożdży, 2 łyżki soli, 2 łyżki oleju.


Wykonanie: Do rozczynu należy dodać  3 dag drożdży i dobrze rozmieszać. Wlać  wodę i stopniowo dodawać przesianą mąkę i sól. Na koniec dodać dwie łyżki oleju. Ciasto należy wyrabiać aż będzie odchodzić od ręki i naczynia- powinno mieć konsystencję taką jak ciasto drożdżowe a jeżeli będzie zbyt gęste dodać trochę wody. Przekładamy do wąskich foremek natłuszczonych (powinno zmieścić się w trzech keksowych foremkach). Należy pozostawić do wyrośnięcia równo z blaszkami. Wierzch można posypać makiem. Pieczemy w temperaturze 180stopni 1 godzinę i 15 min z termoobiegiem. Chleb będzie upieczony wtedy kiedy podczas stukania jego spód odda głuchy dźwięk a skóra będzie twarda i złocista. Wierzch  po wyciągnięciu można natrzeć wodą dzięki temu skóra będzie miękka i łatwo będzie ją ukroić. Chlebek jest bardzo delikatny i szybko nie czerstwieje. 

wtorek, 9 grudnia 2014

Ciasto "Uśmiechnięte"

To przepis na jedno z moich ulubionych i prostych ciast. Jest  robione na bazie Murzynka. Ciasto przekładamy kremem i dowolnie dekorujemy, może być polane polewą czekoladową lub zalane tężejącą galaretką. 
 
 
Składnik:
Ciasto: 1 margaryna (ja używam margaryny "Kasia"), 1/2 szklanki cukru, 3 łyżki kakao, 5 łyżek wody, 6 jajek, 1 i 1/2 szklanki mąki tortowej, 3 łyżeczki proszku do pieczenia. Dodatkowo duża paczka biszkoptów (okrągłych) i słoiczek powidła. 

Krem: 1 budyń np. waniliowy, 1 łyżka mąki zwykłej, 1/2 litra mleka, 5 łyżek cukru, 1 cukier waniliowy, kostka masła.
Dowolna polewa czekoladowa. 
 
 
Wykonanie:
 
Formę posmarować masłem i posypać bułką tartą.
 Biszkopty smarujemy powidłem i łączymy ze sobą. Układamy rzędami taką ilość aby zmieściła się na blasze. 
Margarynę, cukier kakao i wodę gotujemy przez pięć minut. Schładzamy. Dodajemy jedno jajko i pięć żółtek, mąkę i proszek do pieczenia. Następnie mieszamy delikatnie mikserem. Białka ubijamy na sztywno i mieszamy delikatnie z ciastem już ręcznie. Zalewamy biszkopty i pieczemy w temperaturze 180 stopni około 35 min. Ciasto musi wystygnąć. 
Z podanych wyżej składników gotujemy krem budyniowy. Studzimy i ucieramy z kostką masła. Krem rozsmarowujemy na cieście i polewamy dowolną czekoladową polewą.