Pokazywanie postów oznaczonych etykietą tort. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą tort. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 18 grudnia 2014

Ciasto orzechowo-jabłkowe.

Ciasto podaje czasami zamiast tortu. Bardzo ładnie się prezentuje i ma wyjątkowy smak. Przygotowuję je na różne sposoby a to jeden z nich.
Przygotować blaszkę o wymiarach 33x23cm, wyłożyć papierem, boki wysmarować margaryną i obsypać bułką tartą.
 
Pieczemy dwa jasne biszkopty z trzech jajek. Przepis znajdziecie tutaj.
 
Ciasto orzechowo-jabłkowe
 
składniki: 6 dużych jabłek (Renety),6 jajek, 1 szklanka mielonych orzechów, 1 i 1/2 szklanki cukru pudru, 1 szklanka mąki zwykłej, 1 szklanka mąki krupczatki, 1 łyżeczka sody, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 łyżeczka kakao.
 
wykoanie : Jabłka obieramy i kroimy w kosteczkę. Zasypujemy 1 szklanką cukru pudru i zostawiamy na jedna godzinę. Jajka ubijamy jak na biszkopt, dodajemy 1/2 szklanki cukru pudru. Następnie przesiewamy mąki z sodą, kakao i proszkiem do pieczenia. Mieszamy i na końcu dodajmy odciśnięte jabłka z soku i orzechy. Mieszamy. Ciasto wylewamy do blaszki i pieczemy w temp. 180stopni aż ciasto będzie rumiane i będzie delikatnie odchodzić od blaszki.  Ciasto przekładamy maską kokosową.
 
Masa kokosowa
 
 składniki: budyń waniliowy duży(Delecta na 3/4l melka), mleko, niepełna szklanka wiórków koskowych, 5 łyżek cukru, 2 kostki masła lub margaryny Kasi.
 
wykonanie:  Do gotującego mleka wsypujemy 5 łyżek cukru, dodajemy budyń. Wsypujemy niepełną szklankę wiórków kokosowych. Studzimy. Ucieramy dwie kostki masła i dajemy po łyżce wystudzonego budyniu. Mieszamy aż masa będzie puszysta. Ciasto przekładamy masą i dowolnie dekorujemy. Można polać polewą czekoladową.
 


wtorek, 9 grudnia 2014

Ciasto "Uśmiechnięte"

To przepis na jedno z moich ulubionych i prostych ciast. Jest  robione na bazie Murzynka. Ciasto przekładamy kremem i dowolnie dekorujemy, może być polane polewą czekoladową lub zalane tężejącą galaretką. 
 
 
Składnik:
Ciasto: 1 margaryna (ja używam margaryny "Kasia"), 1/2 szklanki cukru, 3 łyżki kakao, 5 łyżek wody, 6 jajek, 1 i 1/2 szklanki mąki tortowej, 3 łyżeczki proszku do pieczenia. Dodatkowo duża paczka biszkoptów (okrągłych) i słoiczek powidła. 

Krem: 1 budyń np. waniliowy, 1 łyżka mąki zwykłej, 1/2 litra mleka, 5 łyżek cukru, 1 cukier waniliowy, kostka masła.
Dowolna polewa czekoladowa. 
 
 
Wykonanie:
 
Formę posmarować masłem i posypać bułką tartą.
 Biszkopty smarujemy powidłem i łączymy ze sobą. Układamy rzędami taką ilość aby zmieściła się na blasze. 
Margarynę, cukier kakao i wodę gotujemy przez pięć minut. Schładzamy. Dodajemy jedno jajko i pięć żółtek, mąkę i proszek do pieczenia. Następnie mieszamy delikatnie mikserem. Białka ubijamy na sztywno i mieszamy delikatnie z ciastem już ręcznie. Zalewamy biszkopty i pieczemy w temperaturze 180 stopni około 35 min. Ciasto musi wystygnąć. 
Z podanych wyżej składników gotujemy krem budyniowy. Studzimy i ucieramy z kostką masła. Krem rozsmarowujemy na cieście i polewamy dowolną czekoladową polewą.