Pokazywanie postów oznaczonych etykietą elasmakuje. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą elasmakuje. Pokaż wszystkie posty

sobota, 27 grudnia 2014

Piernik Staropolski.

Przepis ten przekazuje się w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Pamiętam smak i zapach roznoszący się domu w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Ciasto zarabiam 4 tygodnie wcześniej dokładnie w Andrzejki  ale może ono leżeć w chłodzie nawet 5-6 tygodni.
 
 
składniki: 25dag miodu, 1 nie pełna szklanka cukru kryształu, 125g margaryny (Kasia), 1/2 kg mąki tortowej, 2 jajka, 1 i 1/2 płaskiej łyżeczki sody, 1/4 szklanki melka, 1/4 łyżeczki soli, 1 przyprawa do piernika, 1/4łyżeczki mielonego imbiru, powidło śliwkowe do przekładania.
 
wykonanie: miód, masło, cukier podgrzać na bardzo małym ogniu, doprowadzić do wrzenia, rozmieszać i ostudzić. Do chłodnej masy dodać mąkę, jajka, sodę rozpuszczoną w mleku, sól przyprawę i imbir. Ciasto starannie wyrobić drewnianą łyżką (może być ono luźne ale stężeje podczas leżakowania). Ciasto przełożyć do platikowego pojemnika, przykryć i wstawić do lodówki. Można też użyć glinianego garnka i nakryć ściereczką i trzymać w chłodnym pomieszczeniu. Ciasto pieczemy 3-4 dni przed świętami. Należy podzielić je na 3 równe części, deskę obsypać mąką (ciasto lubi się przyklejać) i rozwałkować. Pieczemy je w formie wysmarowanej tłuszczem w temperaturze 175 stopni około 20min. Ostudzone placki smarujemy podgrzanym powidłem. Zawijamy w pergamin i odstawiamy na 3-4 dni. Piernik obsypujemy cukrem pudrem lub oblewamy polewą czekoladową.
 
 
 
 
 
 
 


Pierniczki z lukrem.

Szybki i prosty przepis na pierniczki z lukrem które ozdobią naszą choinkę i będą jednocześnie super smaczną  przekąską dla każdego łasucha.
 
 
Pierniczki
 
składniki: 10dag masła, 10dag cukru, 15dag miodu, 2łyżki przyprawy do piernika, 50dag mąki, 2jajka, 1/2łyżeczki sody, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 2łyżki zmielonych orzechów włoskich.
 
wykonanie: Masło podgrzać z miodem, cukrem i przyprawą-ostudzić. Przesiać i dodać mąkę, orzechy, proszek do pieczenia i sodę. Wyrobić jednolite ciasto najpierw w naczyniu a później na desce. Ciasto należy obsypywać mąką podczas zagniatania na desce. Ufromować wałek i podzielić na części. Następnie wałkujemy na grubość 1/2 cmi wycianamy ciasteczka. Blaszkę wykładamy sporą ilością pergaminu tak aby jego częścią można było przykryć ciasteczka. Układamy pierniczki i wkładamy do piekranika nagrzanego do tem. 180 stopni i pieczemy około 15min.
 
Lukier
składniki: 1małe białko, 3-6łyżek cukru pudru, szczypta kwasku cytrynowego.
wykonanie: Podane składniki ucieramy pałką w misce aż masa będzie szklista i gęsta. Jeżeli nie gęstnieje dodawać po odrobinie cukier puder.
 
 


wtorek, 9 grudnia 2014

Ciasto "Uśmiechnięte"

To przepis na jedno z moich ulubionych i prostych ciast. Jest  robione na bazie Murzynka. Ciasto przekładamy kremem i dowolnie dekorujemy, może być polane polewą czekoladową lub zalane tężejącą galaretką. 
 
 
Składnik:
Ciasto: 1 margaryna (ja używam margaryny "Kasia"), 1/2 szklanki cukru, 3 łyżki kakao, 5 łyżek wody, 6 jajek, 1 i 1/2 szklanki mąki tortowej, 3 łyżeczki proszku do pieczenia. Dodatkowo duża paczka biszkoptów (okrągłych) i słoiczek powidła. 

Krem: 1 budyń np. waniliowy, 1 łyżka mąki zwykłej, 1/2 litra mleka, 5 łyżek cukru, 1 cukier waniliowy, kostka masła.
Dowolna polewa czekoladowa. 
 
 
Wykonanie:
 
Formę posmarować masłem i posypać bułką tartą.
 Biszkopty smarujemy powidłem i łączymy ze sobą. Układamy rzędami taką ilość aby zmieściła się na blasze. 
Margarynę, cukier kakao i wodę gotujemy przez pięć minut. Schładzamy. Dodajemy jedno jajko i pięć żółtek, mąkę i proszek do pieczenia. Następnie mieszamy delikatnie mikserem. Białka ubijamy na sztywno i mieszamy delikatnie z ciastem już ręcznie. Zalewamy biszkopty i pieczemy w temperaturze 180 stopni około 35 min. Ciasto musi wystygnąć. 
Z podanych wyżej składników gotujemy krem budyniowy. Studzimy i ucieramy z kostką masła. Krem rozsmarowujemy na cieście i polewamy dowolną czekoladową polewą.