Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dla dorosłych. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dla dorosłych. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 25 maja 2015

Sernik z wiśniami.


Dziś mam dla was propozycję na szybki poczęstunek z okazji Dnia Matki. Serniczek prezentuje się bardzo elegancko i wykonany jest ze składników które posmakują każdemu nawet najbardziej wybrednemu dziecku ;-)


Składniki: 1kg sera białego półtłustego 2x zmielonego, 400 g wiśni drylowanych z kompotu (ale mogą być też mrożone)300g herbatników , 120g masła, 1 szklanka kremówki śmietany 30%, 1 szklanka cukru, ¾ szklanki cukru pudru, 1 cukier waniliowy, 8 łyżeczek żelatyny, aromat waniliowy, 1 tabliczka gorzkiej czekolady. 




Tortownicę o średnicy 24cm wyłożyć folią spożywczą (wyraz z bokami tortownicy).  Wiśnie przełożyć do rondelka , dodać szklankę wody lub sok z wiśni. Wsypać cukier kryształ i połowę żelatyny. Wszystko podgrzewać do rozpuszczenia się cukru i żelatyny – nie zagotować. Do miseczki o średnicy mniejszej niż tortownica przelać wiśniową galaretkę. Po wystudzeniu wstawić ją do zamrażarki na 2 godziny. Herbatniki drobno pokruszyć i pomieszać z masłem. Przełożyć do tortownicy. I dobrze docisnąć a następnie schłodzić w lodówce. Pozostałą żelatynę rozpuścić w 1/3 szklanki gorącej wody. Śmietanę kremówkę ubić z połową cukru pudru i cukrem waniliowym. Twaróg wymieszać z pozostałym cukrem pudrem, dodać aromat, przestudzoną żelatynę i bitą śmietanę. Gotową galaretkę wiśniową przełożyć do formy z herbatnikami odwracając miseczkę do góry dnem a następnie przykryć masą serową. Serniczek zostawić do następnego dnia w lodówce i udekorować startą czekoladą.


Na koniec życzę wszystkim Mamom udanego święta ! 

piątek, 22 maja 2015

Serniczek z musem malinowym .

 Na blasze o wymiarach 22/36cm pieczemy biszkopt z 6 jajek. Po wystygnięciu (najlepiej następnego dnia) przekrawamy go na pół i nasączamy wodą z sokiem cytrynowym. 

Mus malinowy składniki: 4szklanki świeżych malin (mogę być też mrożone), 4 galaretki malinowe, 2 łyżki cukru

Wykonanie musu malinowego: Maliny zmiksować w blenderze i wymieszać 2 łyżkami cukru i zagotować. Wsypać 2 galaretki malinowe i dokładnie wymieszać- nie gotować!
Gdy mus zacznie tężeć należy rozsmarować go na 2 biszkoptach.




 Masa z serka homogenizowanego składniki: 4 małe serki homogenizowane waniliowe, 1 galaretka cytrynowa

Wykonanie masy z serka homogenizowanego: Rozpuszczamy 1 galaretkę cytrynową w szklance wrzącej wody i schładzamy. Serek delikatnie mieszamy i łączymy z tężejącą galaretką na wolnych obrotach. Wstawiamy do lodówki. 

Gdy zacznie tężeć rozsmarowujemy połowę na wcześniej przygotowanym biszkopcie z musem malinowym i przykrywamy drugim biszkoptem z musem i smarujemy ponownie. Dowolnie dekorujemy. Ja używam odrobinę galaretki. Placek należy trzymać przez parę godzin w lodówce.

czwartek, 9 kwietnia 2015

TORCIK SEROWY.

Dzisiejszym wpisem zamykam tematykę Świąt Wielkanocy w moim domu. Mam nadzieję, że to co przygotowałam zainspiruje kogoś do stworzenia przepysznych smakołyków i deserów dla całej rodziny.


Na spód pieczemy biszkopt z 2 jajek.

składniki biszkopt: 2 jaka. 2 łyżki cukru, 2łyżki mąki zwykłej. 

wykonanie biszkopt: Białka ubijamy na sztywno, dodajemy cukier i ciągle ubijając dodajemy powoli żółtka a na samym końcu mąkę. Delikatnie mieszamy. Masę wykładamy na dużą tortownicę o średnicy 30cm wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy tradycyjnie na złoty kolor w tem. 170C. Po wystudzeniu ściągamy papier.


 Tortownicę wykładamy dokładnie folią spożywczą pamiętając o zabezpieczeniu również brzegów. Delikatnie natłuszczamy folię olejem za pomocą pędzelka dzięki temu podczas ściągania masa ładnie odchodzi i boki pozostają w miarę równe. Wkładamy biszkopt i przygotowujemy masę serową.

składnik masa serowa: 1kg sera (w wiaderku), śmietana 30% kwaśna, cukier wanilinowy, 5 galaretek cytrynowych, sok z 1/2 cytryny, rodzynki.  
  
wykonie masa serowa: Galaretki rozpuszczamy w 3 szklankach wrzącej wody.Po rozpuszczeniu odlewamy 2 szklanki galaretki i dodajemy do nich jeszcze 1/2 szklanki wrzącej wody. Pozostała ilość zostawiamy do wystygnięcia. Ser mieszamy mikserem na niskich obrotach. Dodajemy sok z cytryny i rodzynki. Śmietanę ubijamy z cukrem wanilinowym.  Do sera dodajemy ubitą śmietanę i żelującą galaretkę. Masę serową wlewamy na biszkopt i wkładamy do lodówki. Gdy ser stężeje (bardzo szybko) zalewamy go galaretkami  (odstawionymi -2 i 1/2 szklanki) i schładzamy w lodówce.


Torcik serowy jest bardzo orzeźwiający i sprawdzi się również latem.

wtorek, 17 lutego 2015

Drożdżowe talarki.

W końcowym okresie karnawału na moim stole zawsze pojawiają się nadziewane talarki drożdżowe. Wszyscy uwielbiają ich smak, dlatego znikają w kilka chwil. Polecam wam mój sprawdzony przepis na ten pyszny deser.



składniki: 500g mąki, 50g drożdży, 2 łyżki cukru pudru, cukier waniliowy, 3 żółtka, zapach cytrynowy, 100g stopionego masła lub margaryny, 250ml letniego mleka, słodkie nadzienie

wykonanie: Mąkę przesiać do miski. Z drożdży, cukru, 2 łyżek mleka zrobić rozczyn. Gdy będzie gotowy dodać do mąki, dodać sól, cukier waniliowy, aromat cytrynowy i stopione masło. Wszystkie składniki wymieszać i wlewać stopniowo mleko. Ciasto wyrabiać tak długo aż będzie gładkie. Pozostawić w ciepłym miejscu, przykryć i poczekać aż wyrośnie.


Gdy ciasto podwoi swoją objętość, krótko wyrabiać, rozwałkować na grubość 1cm. Z ciasta wyciąć krążki a z każdego krążka wyciąć jeszcze jeden mniejszy na środku tak by powstała niewielkich rozmiarów dziurka (można użyć szklanki i kieliszka). Talarki pieczemy na rozgrzanym tłuszczu aż do uzyskania złotego koloru z obu stron. Gotowe wyciągamy i układamy na papierowym ręczniku w celu odsączenia nadmiaru tłuszczu. Talarki napełniamy słodkim nadzieniem i posypujemy cukrem pudrem.

wtorek, 10 lutego 2015

Orzeźwiający napój.



składniki: 3 jabłka o kwaśnym smaku, 2 owoce kiwi, limonka, cytryna, cukier, listki mięty do dekoracji.

wykonanie: Pokrój jabłko w ósemki, wrzuć do 1,5 l wrzątku i gotuj przez około 5min. Ostudź. Wymieszaj z sokiem wyciśniętym z cytryny i limonki, dosłodź do smaku. Dodaj plasterki kiwi i listki mięty. Włóż do lodówki lub dodaj kostki lodu. Smacznego!

sobota, 7 lutego 2015

Krem czekoladowy.

Ilość porcji : 4-5 pucharków. 

składniki: 2 jajka, 3 łyżki cukru pudru, cukier waniliowy, budyń duży Delecta czekoladowy, 3 łyżeczki cukru kryształu, mleko, 3 łyżki żelatyny, 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady, małe opakowanie śmietany 30%, bita śmietana do dekoracji, trochę startej czekolady, opcjonalnie owoc do dekoracji. 


wykonanie: jajka ubijamy na parze z cukrem pudrem i cukrem waniliowym aż powstanie gęsta puszysta masa. Żelatynę moczymy w  odrobinie zimnej wody aby napęczniała. Podgrzewamy do rozpuszczenia. Czekoladę zetrzeć na drobne kawałki. Ugotować budyń według przepisu na opakowaniu. Odlać trochę budyniu (około 1 szklanki ) wsypać startą czekoladę i mieszać do jej rozpuszczenia. Nałożyć ciemny budyń na dno pucharków. Resztę budyniu lekko schłodzić, mieszając mikserem. Dodać masę jajeczną, wymieszaną z rozpuszczoną żelatyną. Dobrze zmiksować mikserem na małych obrotach. Na końcu dodać ubitą śmietanę 30%. Delikatnie wymieszać. Napełniamy pucharki wlewając na ciemny budyń. Wstawiamy do lodówki na godzinę lub dwie aż do stężenia. Przyozdabiamy bitą śmietaną, startą czekoladą i dowolnym owocem. 

http://tortadellafiglia.com/chocolate-contest/?lang=pl