wtorek, 7 kwietnia 2015

OCZY CARYCY.


Jakiś czas temu na blogu Kuchnia domowa Ani  (kliknij tutaj aby zobaczysz przepis) zobaczyłam przepięknie wyglądające ciasto o nazwie "oczy carycy" musiałam je wypróbować przy najbliższej okazji zgodnie z obietnicą daną w komentarzu. Wyszło obłędnie a co najważniejsze wszystkim bardzo smakowało!



Zapraszam was oczywiście na bloga Ani gdzie znajdziecie wile super przepisów nie tylko na pyszne ciasta, ciasteczka, torty i desery ale również sałatki i wiele innych pyszności! 

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

BABKA MARMURKOWA.

Pozostając w temacie Wielkanocnym dzisiaj przygotowałam dal was kolejny przepis na babkę. Tym razem będzie to marmurkowe ciasto które przepięknie prezentuje się na wielkanocnym stole. Mam nadzieję, że przepis wam się spodoba i w przyszłości wykonacie którąś z moich ulubionych bab.

składniki: 200g mąki pszennej, 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej, 6 jajek, 200g cukru, 1 stopiona kostka margaryny (Kasia), cukier wanilinowy, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 2 łyżki kakao, polewa kakaowa lub cukier puder do posypania.


wykonanie: Należy utrzymać wszystkie składniki w temperaturze pokojowej. Jajka ubijać z cukrem i cukrem wanilinowym aż masa podwoi objętość. Dodać oba rodzaje mąki i proszek do pieczenia. Wymieszać delikatnie szpatułką. Mieszając dodawać stopniowo masło. Wystudzone 2/3 ciasta wylać do foremki wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą. Resztę ciasta wymieszać z kakao. Ciemne ciasto wylać na jasne. Piec 45minw tem. 180C. Upieczone ciasto wyciągnąć z foremki i dowolnie udekorować.


Pozdrawiam!

niedziela, 5 kwietnia 2015

BABKA POMARAŃCZOWA.

 Po długiej nieobecności wracam do blogowego świata z nowymi pomysłami na wypieki. Dziś przygotowałam dla was coś specjalnego. Babka pomarańczowa nie tylko ładnie wygląda ale również dobrze smakuje. Będzie idealnym dopełnieniem wielkanocnego menu.

 
składniki babka: 1szklanka cukru, 25 dag margaryny 
(Kasia), 5 jajek, 1 szklanka mąki zwykłej, 1 kisiel 3/4 l pomarańczowy+ jedna łyżka mąki ziemniaczanej, 1 łyżka proszku do pieczenia, cukier wanilinowy, 1 pomarańcza, tłuszcz, bułka tarta do posypania formy.


składniki lukier: 10 dag cukru pudru, 2 łyżki soku z pomarańczy.

wykonanie babka:  Pomarańczę sparzyć, osuszyć i utrzeć skórkę.  Masło utrzeć z cukrem i cukrem wanilinowym. Ucierając wbijać po jajku, następnie stopniowo dodawać przesianą mąkę, kisiel, mąkę ziemniaczaną  i proszek do pieczenia na końcu dodając powoli utartą skórkę z pomarańczy. Formę natłuścić, wysypać bułką tartą, przełożyć ciasto. Piec godzinę w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180C. Ostudzoną babkę wyciągnąć z formy i polać lukrem pomarańczowym.


 wykonanie lukier: sok z pomarańczy ucierać z cukrem pudrem do uzyskania jednolitej masy.

Pozdrawiam i życzę 
WESOŁYCH ŚWIĄT !

czwartek, 5 marca 2015

Racuchy z jabłkami.

Do napisania tego przepisu namówiła mnie córka. Uważa, że racuchy to jedna z najlepszych ciepłych przekąsek które można zaserwować w domu. Smakują zarówno małym jak i dużym! Polecam mój pyszny i sprawdzony przepis.

 składniki: 1/2 kg mąki, 2 szklanki mleka, 50g drożdży, 2 jajka, 1 łyżka cukru, szczypta soli, ok. 1/2kg kwaśnych jabłek, olej do smażenia, cukier puder. 

wykonanie: Drożdże dokładnie rozcieramy z cukrem i łyżką ciepłego mleka i odstawiamy do wyrośnięcia. Wyrośnięty rozczyn dodajemy do przesianej mąki, wlewamy mleko, dodajemy żółtka z dwóch jajek i sól.Dokładnie mieszamy (powinno mieć konsystencję gęstej śmietany). Odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy wyrośnie ubijamy pianę z białek i mieszamy z ciastem bardzo delikatnie- odstawiamy na 15min. 
Jabłka obieramy i kroimy na plasterki . Na patelni rozgrzewamy małą ilość oleju i kładziemy ciasto łyżką formując okrągłe racuszki w które wtykamy kawałki jabłek. Gdy ciasto będzie złociste obracamy na drugą stronę  stopniowo dolewając trochę tłuszczu. Usmażone racuchy posypujemy cukrem pudrem. Zamiast jabłek można dodać też inne owoce sezonowe- ja polecam jagody i brzoskwinie.

wtorek, 17 lutego 2015

Drożdżowe talarki.

W końcowym okresie karnawału na moim stole zawsze pojawiają się nadziewane talarki drożdżowe. Wszyscy uwielbiają ich smak, dlatego znikają w kilka chwil. Polecam wam mój sprawdzony przepis na ten pyszny deser.



składniki: 500g mąki, 50g drożdży, 2 łyżki cukru pudru, cukier waniliowy, 3 żółtka, zapach cytrynowy, 100g stopionego masła lub margaryny, 250ml letniego mleka, słodkie nadzienie

wykonanie: Mąkę przesiać do miski. Z drożdży, cukru, 2 łyżek mleka zrobić rozczyn. Gdy będzie gotowy dodać do mąki, dodać sól, cukier waniliowy, aromat cytrynowy i stopione masło. Wszystkie składniki wymieszać i wlewać stopniowo mleko. Ciasto wyrabiać tak długo aż będzie gładkie. Pozostawić w ciepłym miejscu, przykryć i poczekać aż wyrośnie.


Gdy ciasto podwoi swoją objętość, krótko wyrabiać, rozwałkować na grubość 1cm. Z ciasta wyciąć krążki a z każdego krążka wyciąć jeszcze jeden mniejszy na środku tak by powstała niewielkich rozmiarów dziurka (można użyć szklanki i kieliszka). Talarki pieczemy na rozgrzanym tłuszczu aż do uzyskania złotego koloru z obu stron. Gotowe wyciągamy i układamy na papierowym ręczniku w celu odsączenia nadmiaru tłuszczu. Talarki napełniamy słodkim nadzieniem i posypujemy cukrem pudrem.

czwartek, 12 lutego 2015

Domowe pączki.

 składniki: 1 kg mąki, 10 dag drożdży, 1/2 kostki stopionej margaryny lub masła, 3//4 cukru kryształu + 2 łyżki cukru do rozczynu, szczypta soli, 8 żółtek, 1/2 litra mleka, kieliszek spirytusu, tłuszcz do smażenia (olej lub smalec), cukier puder do potrzepania + cukier wanlinowy, marmolada wieloowocowa najlepiej z dodatkiem róży - wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Rozczyn: w małym naczyniu kruszymy drożdże, , dodajemy dwie łyżki cukru i łyżkę mleka- rozcieramy i odstawiamy do momentu aż podwoi swoją objętość. 
 
Ciasto: żółtka utrzeć na puszystą masę, mąkę  przesiać przez sito do miski i dodać masę jajeczna  i wyrośnięty rozczyn. Mleko podgrzać aby było dość cieple, dodać szczyptę soli.Wyrabiać ręką aż połączą się wszystkie składniki i ciasto będzie odchodzić od miski, wówczas wlewamy roztopione i schłodzone masło/margarynę, spirytus i nadal wyrabiamy.Wyrabianie kończymy gdy ciasto stanie się gładkie, lśniące i odchodzi od ręki i naczynia. Pozostawić  w ciepłym miejscu do wyrośnięcia i przykryte ściereczką.Gdy podwoi swoją objętość wyłożyć na deskę posypaną mąką część ciasta. Rozwałkować na grubość 1/2 cm, szklanką wykrawać krążki Na każdy krążek nakładać łyżeczką słodkie nadzienie i przykryć drugim krążkiem dokładnie zalepiając brzegi.  Gotowe krążki układać na deseczkach posypanych mąką, przykryć ściereczką  i pozostawić do ponownego wyrośnięcia. Rozgrzać tłuszcz do smażenia (najlepiej sprawdzić czy jest dość rozgrzany wrzucając kawałek ciasta - jeśli wypłynie do góry oznacza to, że tłuszcz jest gotowy i wystarczająco nagrzany) . Wyrośnięte pączki kładziemy na rozgrzanym tłuszczu wierzchnią strona i smażymy powoli pod przykryciem. Po zrumienieniu z jednej strony, przekręcamy na drugą  i smażymy bez przykrycia. Gotowe pączki wyławiamy łyżką cedzakową i układamy na papierowym ręczniku aby odsączyć nadmiar tłuszczu.  Posypać cukrem pudrem zmieszanym z cukrem wanilinowym.







wtorek, 10 lutego 2015

Orzeźwiający napój.



składniki: 3 jabłka o kwaśnym smaku, 2 owoce kiwi, limonka, cytryna, cukier, listki mięty do dekoracji.

wykonanie: Pokrój jabłko w ósemki, wrzuć do 1,5 l wrzątku i gotuj przez około 5min. Ostudź. Wymieszaj z sokiem wyciśniętym z cytryny i limonki, dosłodź do smaku. Dodaj plasterki kiwi i listki mięty. Włóż do lodówki lub dodaj kostki lodu. Smacznego!