czwartek, 12 lutego 2015

Domowe pączki.

 składniki: 1 kg mąki, 10 dag drożdży, 1/2 kostki stopionej margaryny lub masła, 3//4 cukru kryształu + 2 łyżki cukru do rozczynu, szczypta soli, 8 żółtek, 1/2 litra mleka, kieliszek spirytusu, tłuszcz do smażenia (olej lub smalec), cukier puder do potrzepania + cukier wanlinowy, marmolada wieloowocowa najlepiej z dodatkiem róży - wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Rozczyn: w małym naczyniu kruszymy drożdże, , dodajemy dwie łyżki cukru i łyżkę mleka- rozcieramy i odstawiamy do momentu aż podwoi swoją objętość. 
 
Ciasto: żółtka utrzeć na puszystą masę, mąkę  przesiać przez sito do miski i dodać masę jajeczna  i wyrośnięty rozczyn. Mleko podgrzać aby było dość cieple, dodać szczyptę soli.Wyrabiać ręką aż połączą się wszystkie składniki i ciasto będzie odchodzić od miski, wówczas wlewamy roztopione i schłodzone masło/margarynę, spirytus i nadal wyrabiamy.Wyrabianie kończymy gdy ciasto stanie się gładkie, lśniące i odchodzi od ręki i naczynia. Pozostawić  w ciepłym miejscu do wyrośnięcia i przykryte ściereczką.Gdy podwoi swoją objętość wyłożyć na deskę posypaną mąką część ciasta. Rozwałkować na grubość 1/2 cm, szklanką wykrawać krążki Na każdy krążek nakładać łyżeczką słodkie nadzienie i przykryć drugim krążkiem dokładnie zalepiając brzegi.  Gotowe krążki układać na deseczkach posypanych mąką, przykryć ściereczką  i pozostawić do ponownego wyrośnięcia. Rozgrzać tłuszcz do smażenia (najlepiej sprawdzić czy jest dość rozgrzany wrzucając kawałek ciasta - jeśli wypłynie do góry oznacza to, że tłuszcz jest gotowy i wystarczająco nagrzany) . Wyrośnięte pączki kładziemy na rozgrzanym tłuszczu wierzchnią strona i smażymy powoli pod przykryciem. Po zrumienieniu z jednej strony, przekręcamy na drugą  i smażymy bez przykrycia. Gotowe pączki wyławiamy łyżką cedzakową i układamy na papierowym ręczniku aby odsączyć nadmiar tłuszczu.  Posypać cukrem pudrem zmieszanym z cukrem wanilinowym.







wtorek, 10 lutego 2015

Orzeźwiający napój.



składniki: 3 jabłka o kwaśnym smaku, 2 owoce kiwi, limonka, cytryna, cukier, listki mięty do dekoracji.

wykonanie: Pokrój jabłko w ósemki, wrzuć do 1,5 l wrzątku i gotuj przez około 5min. Ostudź. Wymieszaj z sokiem wyciśniętym z cytryny i limonki, dosłodź do smaku. Dodaj plasterki kiwi i listki mięty. Włóż do lodówki lub dodaj kostki lodu. Smacznego!

sobota, 7 lutego 2015

Krem czekoladowy.

Ilość porcji : 4-5 pucharków. 

składniki: 2 jajka, 3 łyżki cukru pudru, cukier waniliowy, budyń duży Delecta czekoladowy, 3 łyżeczki cukru kryształu, mleko, 3 łyżki żelatyny, 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady, małe opakowanie śmietany 30%, bita śmietana do dekoracji, trochę startej czekolady, opcjonalnie owoc do dekoracji. 


wykonanie: jajka ubijamy na parze z cukrem pudrem i cukrem waniliowym aż powstanie gęsta puszysta masa. Żelatynę moczymy w  odrobinie zimnej wody aby napęczniała. Podgrzewamy do rozpuszczenia. Czekoladę zetrzeć na drobne kawałki. Ugotować budyń według przepisu na opakowaniu. Odlać trochę budyniu (około 1 szklanki ) wsypać startą czekoladę i mieszać do jej rozpuszczenia. Nałożyć ciemny budyń na dno pucharków. Resztę budyniu lekko schłodzić, mieszając mikserem. Dodać masę jajeczną, wymieszaną z rozpuszczoną żelatyną. Dobrze zmiksować mikserem na małych obrotach. Na końcu dodać ubitą śmietanę 30%. Delikatnie wymieszać. Napełniamy pucharki wlewając na ciemny budyń. Wstawiamy do lodówki na godzinę lub dwie aż do stężenia. Przyozdabiamy bitą śmietaną, startą czekoladą i dowolnym owocem. 

http://tortadellafiglia.com/chocolate-contest/?lang=pl


czwartek, 5 lutego 2015

Tarta z czekoladą i bezą.

Kiedy dowiedziałam się o konkursie postanowiłam wziąć w nim udział. Motywem przewodnim jest czekolada a to mój pomysł na słodkie czekoladowe co nieco!
 

ciasto składniki: 30 dag mąki, 20 dag masła, 10 dag cukru, 2 żółtka, 1-2łyżki śmietany, szczypta soli

wykonanie: Z podanych składników szybko zagnieść kruche ciasto. Schłodzić je w lodówce a następnie rozwałkować na placek o grubości 5mm. Przełożyć do formy o średnicy 28cm. Spód ciasta nakłuwać widelcem , przykryć pergaminem i obciążyć ziarnami grochu lub fasoli. Piec 15min w temperaturze 200 stopni. 


składniki kremu: 2szklanki mleka, opakowanie budyniu czekoladowego (duży Delecta na 3/4 l mleka), tabliczka gorzkiej czekolady, 2 łyżki cukru, 2 żółtka, kieliszek likieru kawowego 

wykonanie: Z mleka, proszku budyniowego oraz cukru ugotować budyń(według przepisu podanego na opakowaniu). Dodać startą czekoladę. Mieszając lekko ostudzić. Budyń połączyć z żółtkami i likierem kawowym, rozsmarować na spodzie tarty. 



   składnik bezy: 2 białka, 15 dag cukru pudru
Ponadto do dekoracji: świeża mięta, maliny świeże lub mrożone

wykonanie: Białka ubić na sztywną pianę. Dodać cukier puder i razem ubijać jeszcze 5min. Wierzch tarty ozdobić bezą. Ciasto piec jeszcze 30min 2 temperaturze 180 stopni. 
Gotowe ciasto udekorować listkami mięty i malinami. Smacznego !

http://tortadellafiglia.com/chocolate-contest/?lang=pl

poniedziałek, 2 lutego 2015

Ciasto kruche z wiśniami.

Przepis jest bardzo prosty. Ciasto wychodzi za każdym razem a większość składników mamy w domu zawsze pod ręką.


składniki ciasto: 3 szklanki mąki, 1/2 szklanki cukru pudru, 250 dag margaryny (Kasia), 6 żółtek, 4 łyżki kwaśnej śmietany, 3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia.
wykonanie: mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, połączyć z margaryną, dokładnie siekając nożem. Dodać żółtka, cukier, śmietanę.Szybko wyrobić (zbyt długie wyrabianie powoduje utratę kruchości).
masa wiśniowa składniki: słoik dżemu wiśniowego, ok. 750g mrożonych wiśni lub świeżych w sezonie, kokos, tłuszcz do posmarowania blaszki.

wykonanie: Blaszkę o wymiarach 23/35cm natłuścić i posypać wiórkami kokosowymi. 2/3 ciasta rozwałkować i przełożyć do foremki. Resztę ciasta zagnieść z dwiema łyżkami kokosu i schłodzić tak aby można było zetrzeć ciasto na tarce.
Mrożone wiśnie rozmrozić, odsączyć z nadmiaru soku. Ciasto posmarować dżemem wiśniowym, ułożyć wiśnie.

 

składniki pianka: 6 białek, szklanka cukru, 2 łyżki mąki ziemniaczanej.
wykonanie pianka: 6 białek ubić na sztywno, dodawać cukier, mąkę ziemniaczaną. Piankę wyłożyć na wiśnie. Schłodzone ciasto zetrzeć na tarce.Piec około 45min w tem. 180 stopni. Dowolnie udekorować.

wtorek, 6 stycznia 2015

Kulebiak z nadzieniem z kapusty i grzybów.

Kulebiak możemy podawać jako danie obiadowe lub jako dodatek do czystych zup.


składniki ciasto: 1/2 kg mąki, 5dag drożdży, 1szklanka mleka, 5dag masła, 2płaskie łyżeczki soli

składniki na nadzienie: 1kg kiszonej kapusty, 5dag suszonych grzybów, 2cebule, sól, pieprz do smaku, tłuszcz, kminek, ewentualnie mak. 


wykonanie nadzienia: Grzyby moczymy w wodzie następnie gotujemy, odcedzamy i kroimy w paseczki. Kapustę ugotować, odcisnąć i posiekać. Cebulę pokroić w kosteczkę, zeszklić na tłuszczu. Kapustę wymieszać z cebulą, grzybami, doprawić solą i pieprzem. 

wykonanie ciasta: Drożdże rozetrzeć cukrem, gdy się rozpuszczą zalać ciepłym mlekiem. Mąkę przesiać do miski. Dodać mleko z drożdżami, sól i jajka. Wyrobić ciasto, tłuszcz stopić, dodać do ciasta i dalej wyrabiać aż ciasto zacznie odstawać od miski. Przykryć serwetką i odstawić do wyrośnięcia. Gdy ciasto powiększy objętość wyłożyć je na deskę, rozwałkować na kształt prostokąta rozsmarować nadzienie i zwinąć jak makowiec. Ułożyć miejscem złączenia do dołu na posmarowaną tłuszczem blaszkę. Odstawić do wyrośnięcia. Wyrośnięty kulebiak smarujemy rozmąconym jajkiem, można posypać gruboziarnistą solą, kminkiem lub makiem. Pieczemy w temperaturze 200stopni około godziny. Gorący kulebiak kroimy na grube plastry. Podajemy na gorąco z czystym czerwonym barszczem. 

niedziela, 4 stycznia 2015

Rogaliki drożdżowe i drożdżówki z makiem.

Puszyste, delikatne i pachnące ciasto drożdżowe to coś co uwielbiają moi domownicy. Przepis znam od lat i wypróbowałam go już kilkukrotnie. Wychodzi obłędnie za każdym razem!


składniki: 1/2 kg mąki, 6 dag drożdży, 1 szklanka cukru, 1 szklanka mleka, 4 żółtka, 12 dag masła, cukier waniliowy, szczypta soli, 1 słoik marmolady wieloowocowej lub kajmak.


wykonanie rogaliki: Drożdże rozkruszyć a następnie rozetrzeć z cukrem. Gdy się rozpłyną wlać do nich lekko podgrzane mleko. Mąkę przesiać do miski, dodać szczyptę soli. Wlać rozczyn z drożdży, dodać żółtka, pozostały cukier i cukier waniliowy. Dokładnie wyrobić. Gdy ciasto odstawać od ścianek naczynia dodać roztopione ciepłe ale nie gorące masło. Ponownie wyrobić i przykryć ściereczką. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi objętość wykładamy kawałek na deskę i rozwałkujemy na kształt prostokąta o grubości 0,5cm. Ciasto kroimy na 12cm paski i każdy nacinamy na kształt trójkątów. Nałożyć marmoladę lub dowolne nadzienie i formować rogaliki. Zostawić do wyrośnięcia a następnie posmarować rozmąconym jajkiem. Piec w temperaturze 200stopni około 20min. 


Z pozostałej części ciasta polecam wykonanie drożdżowych bułeczek które będą fajną alternatywą na pyszne śniadanie przy gorącej czekoladzie lub kawie. 

 wykonanie bułeczki: Ciasto wyrośnięte wyłożyć na deskę oprószyć mąką i delikatnie uformować na kształt walca. Następnie podzielić i uformować bułeczki. Układać na posmarowanej tłuszczem blasze i odstawić do wyrośnięcia. Posmarować roztrzepanym jajkiem poprószyć makiem, cukrem lub kokosem. Piec w temperaturze 200 stopni około 20min.