wtorek, 6 stycznia 2015

Kulebiak z nadzieniem z kapusty i grzybów.

Kulebiak możemy podawać jako danie obiadowe lub jako dodatek do czystych zup.


składniki ciasto: 1/2 kg mąki, 5dag drożdży, 1szklanka mleka, 5dag masła, 2płaskie łyżeczki soli

składniki na nadzienie: 1kg kiszonej kapusty, 5dag suszonych grzybów, 2cebule, sól, pieprz do smaku, tłuszcz, kminek, ewentualnie mak. 


wykonanie nadzienia: Grzyby moczymy w wodzie następnie gotujemy, odcedzamy i kroimy w paseczki. Kapustę ugotować, odcisnąć i posiekać. Cebulę pokroić w kosteczkę, zeszklić na tłuszczu. Kapustę wymieszać z cebulą, grzybami, doprawić solą i pieprzem. 

wykonanie ciasta: Drożdże rozetrzeć cukrem, gdy się rozpuszczą zalać ciepłym mlekiem. Mąkę przesiać do miski. Dodać mleko z drożdżami, sól i jajka. Wyrobić ciasto, tłuszcz stopić, dodać do ciasta i dalej wyrabiać aż ciasto zacznie odstawać od miski. Przykryć serwetką i odstawić do wyrośnięcia. Gdy ciasto powiększy objętość wyłożyć je na deskę, rozwałkować na kształt prostokąta rozsmarować nadzienie i zwinąć jak makowiec. Ułożyć miejscem złączenia do dołu na posmarowaną tłuszczem blaszkę. Odstawić do wyrośnięcia. Wyrośnięty kulebiak smarujemy rozmąconym jajkiem, można posypać gruboziarnistą solą, kminkiem lub makiem. Pieczemy w temperaturze 200stopni około godziny. Gorący kulebiak kroimy na grube plastry. Podajemy na gorąco z czystym czerwonym barszczem. 

niedziela, 4 stycznia 2015

Rogaliki drożdżowe i drożdżówki z makiem.

Puszyste, delikatne i pachnące ciasto drożdżowe to coś co uwielbiają moi domownicy. Przepis znam od lat i wypróbowałam go już kilkukrotnie. Wychodzi obłędnie za każdym razem!


składniki: 1/2 kg mąki, 6 dag drożdży, 1 szklanka cukru, 1 szklanka mleka, 4 żółtka, 12 dag masła, cukier waniliowy, szczypta soli, 1 słoik marmolady wieloowocowej lub kajmak.


wykonanie rogaliki: Drożdże rozkruszyć a następnie rozetrzeć z cukrem. Gdy się rozpłyną wlać do nich lekko podgrzane mleko. Mąkę przesiać do miski, dodać szczyptę soli. Wlać rozczyn z drożdży, dodać żółtka, pozostały cukier i cukier waniliowy. Dokładnie wyrobić. Gdy ciasto odstawać od ścianek naczynia dodać roztopione ciepłe ale nie gorące masło. Ponownie wyrobić i przykryć ściereczką. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi objętość wykładamy kawałek na deskę i rozwałkujemy na kształt prostokąta o grubości 0,5cm. Ciasto kroimy na 12cm paski i każdy nacinamy na kształt trójkątów. Nałożyć marmoladę lub dowolne nadzienie i formować rogaliki. Zostawić do wyrośnięcia a następnie posmarować rozmąconym jajkiem. Piec w temperaturze 200stopni około 20min. 


Z pozostałej części ciasta polecam wykonanie drożdżowych bułeczek które będą fajną alternatywą na pyszne śniadanie przy gorącej czekoladzie lub kawie. 

 wykonanie bułeczki: Ciasto wyrośnięte wyłożyć na deskę oprószyć mąką i delikatnie uformować na kształt walca. Następnie podzielić i uformować bułeczki. Układać na posmarowanej tłuszczem blasze i odstawić do wyrośnięcia. Posmarować roztrzepanym jajkiem poprószyć makiem, cukrem lub kokosem. Piec w temperaturze 200 stopni około 20min.



sobota, 27 grudnia 2014

Piernik Staropolski.

Przepis ten przekazuje się w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Pamiętam smak i zapach roznoszący się domu w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Ciasto zarabiam 4 tygodnie wcześniej dokładnie w Andrzejki  ale może ono leżeć w chłodzie nawet 5-6 tygodni.
 
 
składniki: 25dag miodu, 1 nie pełna szklanka cukru kryształu, 125g margaryny (Kasia), 1/2 kg mąki tortowej, 2 jajka, 1 i 1/2 płaskiej łyżeczki sody, 1/4 szklanki melka, 1/4 łyżeczki soli, 1 przyprawa do piernika, 1/4łyżeczki mielonego imbiru, powidło śliwkowe do przekładania.
 
wykonanie: miód, masło, cukier podgrzać na bardzo małym ogniu, doprowadzić do wrzenia, rozmieszać i ostudzić. Do chłodnej masy dodać mąkę, jajka, sodę rozpuszczoną w mleku, sól przyprawę i imbir. Ciasto starannie wyrobić drewnianą łyżką (może być ono luźne ale stężeje podczas leżakowania). Ciasto przełożyć do platikowego pojemnika, przykryć i wstawić do lodówki. Można też użyć glinianego garnka i nakryć ściereczką i trzymać w chłodnym pomieszczeniu. Ciasto pieczemy 3-4 dni przed świętami. Należy podzielić je na 3 równe części, deskę obsypać mąką (ciasto lubi się przyklejać) i rozwałkować. Pieczemy je w formie wysmarowanej tłuszczem w temperaturze 175 stopni około 20min. Ostudzone placki smarujemy podgrzanym powidłem. Zawijamy w pergamin i odstawiamy na 3-4 dni. Piernik obsypujemy cukrem pudrem lub oblewamy polewą czekoladową.
 
 
 
 
 
 
 


Pierniczki z lukrem.

Szybki i prosty przepis na pierniczki z lukrem które ozdobią naszą choinkę i będą jednocześnie super smaczną  przekąską dla każdego łasucha.
 
 
Pierniczki
 
składniki: 10dag masła, 10dag cukru, 15dag miodu, 2łyżki przyprawy do piernika, 50dag mąki, 2jajka, 1/2łyżeczki sody, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 2łyżki zmielonych orzechów włoskich.
 
wykonanie: Masło podgrzać z miodem, cukrem i przyprawą-ostudzić. Przesiać i dodać mąkę, orzechy, proszek do pieczenia i sodę. Wyrobić jednolite ciasto najpierw w naczyniu a później na desce. Ciasto należy obsypywać mąką podczas zagniatania na desce. Ufromować wałek i podzielić na części. Następnie wałkujemy na grubość 1/2 cmi wycianamy ciasteczka. Blaszkę wykładamy sporą ilością pergaminu tak aby jego częścią można było przykryć ciasteczka. Układamy pierniczki i wkładamy do piekranika nagrzanego do tem. 180 stopni i pieczemy około 15min.
 
Lukier
składniki: 1małe białko, 3-6łyżek cukru pudru, szczypta kwasku cytrynowego.
wykonanie: Podane składniki ucieramy pałką w misce aż masa będzie szklista i gęsta. Jeżeli nie gęstnieje dodawać po odrobinie cukier puder.
 
 


piątek, 26 grudnia 2014

Tort czekoladowy z Malteserami.

Ten wytworny i jednocześnie łatwy i przepyszny tort doskonale nadaje się na wszelkie uroczyse okazje urodziny, imieniny. Tym razem postanowiłam coś zmienić. Do tortu czekoladowego dołożyłam jeden krążek biszkoptu jasnego.
 

Przygotować tortownicę, wyciąć krążek z papieru do pieczenia a boki natłuścić i posypać bułką tartą.
 
Ciasto czekoladowe
składniki: 25dag margaryny, 4łyżki wody, 25dag cukru, 3łyżki kakao, 4 jajka, 15dag mąki tortowej, 10dag zmielonych orzechów włoskich, jedna łyżeczka proszku do pieczenia.
 
wykonanie: Margarynę wodę, cukier i kakao podgrzewać w rondelku aż się rozpuszczą, gotować na małym ogniu około 3min cały czas mieszając. Masę wystudzić. Wbić 4 żółtka zmiksować dodać mąkę orzechy i proszek do pieczenia. Wymieszać. Białka ubić i połączyć delikatnie. Ciasto wyłożyć do formy, wstawić do piekarnika o temp. 190stopni i piec 40min. Po wysudzeniu ciasto przekroić na pół.
 
Masa czekoladowa.
składniki: 1 i 1/2 kostki miękkiego masła, 4 łyżki cukru pudru, tabliczka gorzkiej czekolady.
 
wykonanie: Miękkie masło ucieramy aż będzie puszyste, dodajemy cukier puder i roztopioną czekoladę- mieszamy.
 
Blaty ciasta przed przełożeniem można nasączyc mocnym naparem z kawy. Jeżeli tort jest przeznaczony dla dorosłych do naparu można dodać trochę alkoholu np. rumu.
 
 
 
Przekładamy blaty tortu masą w środek można dołożyć jasny biszkopt lub podłużne biszkopty [Przepis na jasny biszkopt (klilknij tutaj)]. Resztą masy posmarować wieżch i boki tortu.
 
Do dekoracji tortu potrzebna będzie polewa czekoladowa i około 350-400g Malteserów np. z Biedronki. Polewę można wykonać samamu.
 
Polewa czekoladowa
 
składniki: pół kostki margaryny, 5 łyżek cukru pudru, 3 łyżki kakao, 2 łyżki wody, jedna łyżka żelatyny, pięć łyżek kwaśnej śmietany.
 
wykoannie: w wodzie rozpuścić żelatynę. Cukier kakao, margarynę i rozpuszczoną żelatynę dobrze wymieszać i stopniowo podgrzewać do połączenia składników. Nie zagotować! Po wystudzeniu dodać śmietanę, wymieszać. Oblać tort i nożem wygładzić powierzchnię. Polewa jest bardzo plastyczna i błyszcząca ale trzeba sprężać się z dekorowaniem gdyż szybko tężeje. 

piątek, 19 grudnia 2014

Uniwersalny przepis na biszkopt.

składniki : 3 jajka, 3 łyżki cukru, 3łyżki mąki pszennej, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, 1/2łyżecki proszku do pieczenia.
 wykonanie: Przygotować formę (wyłożyć pergaminem, wysmarować boki margaryną i obsypać bułką tartą). Białka ubić na sztywno, dodać cukier, żółtka i przesiać mąki z proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać szpatułką. Ciasto wylewamy na formę i pieczemy w temperaturze 180 stopni na złoty kolor (+/-25min). 

czwartek, 18 grudnia 2014

Ciasto orzechowo-jabłkowe.

Ciasto podaje czasami zamiast tortu. Bardzo ładnie się prezentuje i ma wyjątkowy smak. Przygotowuję je na różne sposoby a to jeden z nich.
Przygotować blaszkę o wymiarach 33x23cm, wyłożyć papierem, boki wysmarować margaryną i obsypać bułką tartą.
 
Pieczemy dwa jasne biszkopty z trzech jajek. Przepis znajdziecie tutaj.
 
Ciasto orzechowo-jabłkowe
 
składniki: 6 dużych jabłek (Renety),6 jajek, 1 szklanka mielonych orzechów, 1 i 1/2 szklanki cukru pudru, 1 szklanka mąki zwykłej, 1 szklanka mąki krupczatki, 1 łyżeczka sody, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 łyżeczka kakao.
 
wykoanie : Jabłka obieramy i kroimy w kosteczkę. Zasypujemy 1 szklanką cukru pudru i zostawiamy na jedna godzinę. Jajka ubijamy jak na biszkopt, dodajemy 1/2 szklanki cukru pudru. Następnie przesiewamy mąki z sodą, kakao i proszkiem do pieczenia. Mieszamy i na końcu dodajmy odciśnięte jabłka z soku i orzechy. Mieszamy. Ciasto wylewamy do blaszki i pieczemy w temp. 180stopni aż ciasto będzie rumiane i będzie delikatnie odchodzić od blaszki.  Ciasto przekładamy maską kokosową.
 
Masa kokosowa
 
 składniki: budyń waniliowy duży(Delecta na 3/4l melka), mleko, niepełna szklanka wiórków koskowych, 5 łyżek cukru, 2 kostki masła lub margaryny Kasi.
 
wykonanie:  Do gotującego mleka wsypujemy 5 łyżek cukru, dodajemy budyń. Wsypujemy niepełną szklankę wiórków kokosowych. Studzimy. Ucieramy dwie kostki masła i dajemy po łyżce wystudzonego budyniu. Mieszamy aż masa będzie puszysta. Ciasto przekładamy masą i dowolnie dekorujemy. Można polać polewą czekoladową.